Dotacje tylko dla wypłacalnych

opublikowano: 01-03-2017, 22:00

Mały biznes, który chce finansować inwestycje lub projekty B+R z pomocy publicznej, musi spełnić wiele wymogów.

Firmy MSP, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, mogą mieć problem z uzyskaniem unijnego wsparcia, szczególnie kiedy ponoszą wysokie koszty związane z opracowaniem i rozwijaniem nowego produktu czy usługi, których skutkiem jest strata netto. Trudności z otrzymaniem grantów mogą mieć również przedstawiciele biznesu z niewielkim kapitałem zakładowym.

Przedsiębiorcy, którzy chcą sięgnąć po pomoc publiczną, w tym m.in. dotacje na finansowanie inwestycji lub prac badawczo-rozwojowych, powinni najpierw spełnić wiele wytycznych. Część z nich związana jest z kondycją finansową firmy.

Rafał Brodecki, menedżer w zespole modelowania finansowego i wycen Crido Taxand, zwraca uwagę na sposób badania trudnej sytuacji przedsiębiorstwa. Jest ono przeprowadzane na podstawie pięciu kryteriów. Co ważne, spełnienie co najmniej jednego oznacza wykluczenie podmiotu z możliwości uzyskania pomocy publicznej. Łagodniejsza ocena dotyczy zazwyczaj firm MSP, które działają na rynku krócej niż trzy lata.

— Najczęściej spełnianym przez przedsiębiorców kryterium trudnej sytuacji jest utrata ponad połowy tzw. kapitału subskrybowanego. Chodzi o sytuację, kiedy kapitał zakładowy — zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym — powiększony o premieemisyjne, został w ponad połowie skonsumowany przez niepokryte straty — tłumaczy Rafał Brodecki.

Trudna sytuacja przedsiębiorcy jest badana zazwyczaj w momencie składania wniosku o grant, a także na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie (na podstawie najbardziej aktualnego sprawozdania finansowego). Jeżeli zostanie ona stwierdzona, firma powinna liczyć się z odrzuceniem wniosku.

— Groźniejsze konsekwencje dla przedsiębiorstwa mogą wystąpić wówczas, kiedy pomimo spełnienia dowolnego warunku trudnej sytuacji dofinansowanie zostało przyznane z powodu niedopatrzenia instytucji oceniającej wniosek. Wykrycie tego typu nieprawidłowości nawet po zakończeniu realizacji projektu spowoduje konieczność zwrotu całości dofinansowania wraz z odsetkami naliczanymi jak od zaległości podatkowych — przestrzega ekspert Crido Taxand.

Dlatego przedsiębiorca, który przygotowuje się do złożenia wniosku o unijne wsparcie, powinien zadbać o odpowiednią strukturę finansowania swojego podmiotu.

— Często wystarczające może być dokonanie konwersji części pożyczek od udziałowców na kapitał własny lub aportu. Możliwe są również inne sposoby działania, przy czym są one uzależnione od specyficznych uwarunkowań działania danego podmiotu, w tym m.in. od zasobów spółki czy jej udziałowców — zaznacza Rafał Brodecki. Ekspert radzi, aby szefowie firm wprowadzali odpowiednie rozwiązania jeszcze przed zamknięciem roku obrotowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dotacje tylko dla wypłacalnych