Czytasz dzięki

Douglass: świat może potrzebować 26 bln USD

opublikowano: 19-03-2020, 10:20

Zdaniem jednego z najlepiej zarządzających funduszami w Australii, wielkość reakcji fiskalnej wymaganej do przeciwdziałania ekonomicznemu wpływowi koronawirusa może wynosić nawet 30 proc. globalnego PKB. Mowa o kwocie rzędu 26 bln USD.

W opinii Hamisha Douglassa, prezesa i dyrektora inwestycyjnego w Magellan Financial Group, który zarządza aktywami o wartości 58 mld USD,  prawdopodobnym skutkiem podjętych na szeroką skalę działań mających na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa i przeciwdziałanie jej konsekwencjom może być całkowite zamknięcie światowej gospodarki w ciągu najbliższych dwóch do sześciu miesięcy. To będzie prowadzić do niemal całkowitego załamania się popytu na wiele towarów, produktów, wyrobów i usług w tym okresie.

Dolary amerykańskie
Zobacz więcej

Dolary amerykańskie fot. Bloomberg

Obecnie nie jesteśmy w stanie ocenić najbardziej prawdopodobnego wyniku, ponieważ nie mamy możliwości oszacowania skali i skuteczności możliwych reakcji fiskalnych i monetarnych, które mogłyby wprowadzić rządy i banki centralne – stwierdził Douglass. Dodał, że „…reakcja fiskalna niezbędna do uniknięcia najgorszych scenariuszy jest bezprecedensowa i potencjalnie może wynosić od 20 do 30 proc. globalnego PKB.”.

Bazując na szacunkach Międzynarodowego Funduszu Walutowego za 2019 r. 30 proc. światowego PKB to wartość rzędu około 26 bln USD. Tymczasem według uśrednionych szacunków wartość całej amerykańskiej gospodarki w minionym roku po 2,3 proc,. wzroście wyniosła 21,4 bln USD, zaś wartość rynku skarbowego w USA pod koniec lutego br. wyniosła nieco poniżej 17 bln USD.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane