Dow Jones i S&P500 przerwały serię wzrostów

opublikowano: 20-02-2018, 22:26
aktualizacja: 20-02-2018, 22:32

Dow Jones stracił we wtorek 1,0 proc., a S&P500 spadł o 0,2 proc. Nasdaq kończył sesję zniżką o mniej niż 0,1 proc.

Pierwsza sesja tygodnia na amerykańskich rynkach zakończyła się spadkiem indeksów. Dla średniej Dow Jones i S&P500 był to pierwszy spadek po serii sześciu wzrostów z rzędu. Zwiększoną podaż akcji można tłumaczyć tym, że ubiegły tydzień był dla amerykańskich rynków akcji najlepszym od lat i część inwestorów chciała zrealizować część zysków z akcji. We wtorek negatywnym bohaterem sesji był Walmart. Właściciel największej w USA i na świecie sieci supermarketów rozczarował inwestorów publikując słabe wyniki kwartalne, za co został ukarany przeceną akcji przekraczającą 10 proc. przy kapitalizacji spółki ponad 300 mld USD. Z racji wagi spółki pociągnęło to mocno w dół średnią Dow Jones, która znalazła się na zamknięciu poniżej psychologicznej bariery 25000 pkt. Mocno staniały także akcje innych detalistów, z wyjątkiem internetowych. Akcje największego, Amazon.com, wyraźnie drożały. Spółki korzystające z nowych technologii w ogóle dobrze wyglądały we wtorek na tle rynku. Do wyjątków należał Qualcomm, którego akcje taniały po wiadomości o podwyższeniu przez spółkę oferty przejęcia NXP Semiconductors. Obligacje skarbowe USA taniały m.in. z powodu przeprowadzonej we wtorek aukcji długu USA wartości 179 mld USD. Umocnienie dolara i brak aktywności inwestorów z Azji spowodował największy od grudnia 2016 roku spadek ceny złota. Drożała ropa WTI co wiązało się z problemami dotyczącymi sieci przesyłu surowca w USA.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Na zamknięciu spadały wskaźniki 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały spółki dostarczające dobra codziennego użytku (-2,25 proc.), telekomy (-1,7 proc.) i spółki użyteczności publicznej (-1,3 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty finansowy (-0,2 proc.) i IT (+0,25 proc.). Na zamknięciu taniało 72 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadły kursy 25. Najmocniej taniały akcje Walmart (-10,2 proc.), telekomu Verizon Communications (-2,45 proc.) i producenta leków Merck & Co. (-2,3 proc.). Trzy najmocniej drożejące blue chipy to American Express (0,4 proc.), Microsoft (0,8 proc.) i Intel (1,7 proc.).
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu