Dow Jones potknął się na akcjach Wal-Martu

Marek Druś
opublikowano: 09-01-2009, 00:00

Na amerykańskich giełdach panowały w czwartek zmienne nastroje. Choć indeksy większą część sesji notowały straty, na zamknięciu Nasdaq i SP500 znalazły się nad kreską. Nie zdołał odrobić strat Dow Jones, którego najmocniej przecenionym komponentem był Wal-Mart. Największy na świecie detalista poinformował o mniejszej niż oczekiwano sprzedaży w grudniu i obniżył prognozę kwartalnych zysków. W ślad za nim poszli inni przedstawiciele branży: GAP, Macy’s i Limited Brands.

Na rynku technologicznym drożały akcje Microsoftu, który wypuścił wersję beta nowego systemu Windows, oraz EMC, który podtrzymał prognozę kwartalnych zysków. O około 25 proc. zdrożał Palm, który na targach w Las Vegas pokazał nowe oprogramowanie do smartfonów. Mocno staniały akcje Sun Microsystems, których sprzedanie rekomendował inwestorom Goldman Sachs.

Wystąpienie prezydenta-elekta Baracka Obamy, w którym zapowiedział on ulgi podatkowe i ostrzegł, że bez szybkiego wprowadzenia planu stymulacyjnego sytuacja może się jeszcze pogorszyć, nie spowodowało znacznej zmiany nastrojów na rynkach akcji.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane