Czytasz dzięki

Dow Jones spadł poniżej 20 tys. pkt.

opublikowano: 18-03-2020, 21:19

Wartość notowanych w USA spółek spadła o ok. 7 bln USD od szczytu z lutego. W środę ta strata jeszcze wzrosła. Dow Jones spadał na zamknięciu o 6,3 proc. i pierwszy raz od lutego 2017 roku kończył sesję poniżej 20 tys. pkt. S&P500 stracił 5,2 proc., a Nasdaq 4,7 proc. wartości.

Na amerykańskich rynkach akcji znów doszło do potężnej przeceny. Na inwestorów nie działają już deklaracje polityków o ratowaniu gospodarki pompowaniem w nią, czy bezpośrednio do kieszeni Amerykanów, setek miliardów dolarów. Rośnie natomiast przekonanie o zbliżającej się recesji, która według IHS Markit, zacznie się w USA w drugim kwartale. Inwestorzy uciekali do dolara, który stał się ostatnią bezpieczną przystanią po tym jak przestały nią być złoto i obligacje skarbowe, które w środę staniały.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Mocno spadały ceny akcji spółek z sektorów, które jako pierwsze najmocniej odczuwają skutki epidemii koronawirusa. Indeks branży przewozów lotniczych spadał o 27 proc., najmocniej w historii. Boeing rozmawia w jej imieniu z rządem w sprawie pomocy, która szacowana jest na 60 mld USD. Dwucyfrowo taniały również akcje spółek hotelarskich Hilton, Marriott i Hyatt.

Spadek ceny ropy WTI w środę aż o 24 proc. spowodował ucieczkę inwestorów od akcji spółek naftowych. W efekcie był to najsłabszy segment amerykańskiego rynku. Indeks branży tracił na zamknięciu aż 16 proc. wartości. Kolejnym pod tym względem był segment spółek finansowych, spadający o ponad 11 proc., bo rośnie ryzyko ich strat w przypadku wystąpienia fali bankructw. Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty „defensywne”: ochrony zdrowia, dóbr codziennego użytku i usług telekomunikacyjnych, które traciły ponad 5 proc.

To, co może poprawić trwale nastroje pokazały środowe notowania akcji spółki Fedex. Pomimo dużego spadku rynku, zmuszającego w pewnym momencie giełdę do wstrzymania na pewien czas handlu, kurs giganta logistyki wyraźnie rósł. Powodem były informacje władz spółki, że widzi od 3 marca poprawę biznesu w Chinach z tygodnia na tydzień, a odsetek dużych firm, które wznowiły działalność, sięga tam już 95 proc.

Na zamknięciu sesji taniało 90 proc. spółek z indeksu S&P500. Z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones staniało 25. Najmocniej spadały kursy koncernu naftowego Chevron (-22 proc.), Boeinga (-19 proc.) i American Express (-16 proc.). Trzy najmocniej drożejące w środę blue chipy, to największa sieć supermarketów Walmart (2,8 proc.), gigant IT Cisco Systems (5,2 proc.) i właściciel siec aptek Walgreens Boots Alliance (6,5 proc.).
 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane