NOWY JORK (Reuters) - Indeks amerykańskich blue-chipów spadł w poniedziałek z powodu danych na temat aktywności w amerykańskim przemyśle w ubiegłym miesiącu, która zmiejszyła się trzeci raz z rzędu.
Rosły natomiast akcje sektora technologicznego ponieważ pozytywną rekomendację dla największego na świecie producenta mikroprocesorów - Intela wydał bank inwestycyjny Lehman Brothers.
Początkowo indeksy na Wall Street zwyżkowały nawet o 2,9 procent, gdy amerykańskie sieci handlowe poinformowały o dobrych wynikach ze sprzedaży w pierwszym weekendzie zakupów przedświątecznych.
Niezależna ankieta firmy ShopperTrak wykazała, że wartość sprzedaż wszystkich sieci handlowych zwiększyła się o 12 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Akcje Wal-Martu zyskały na wartości niecałe pół procent. W sobotę największa sieć handlowa na świecie poinformowała o rekordowej jednodniowej sprzedaży w piątek po obchodach Święta Dziękczynienia.
Jednak potem wzrosty wyhamowały, gdy Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) poinformował, że indeks określający aktywność w amerykańskim przemyśle wzrósł w listopadzie do 49,2 punktu z 48,5 punktu w październiku.
Analitycy prognozowali, że indeks ISM wzrośnie do 51,3 punktu i po raz pierwszy od trzech miesięcy znajdzie się powyżej kluczowego poziomu 50 punktów. Poziom ten oddziela rozwój od spadku aktywności w sektorach gospodarki wytwarzających jedną piątą amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB).
"Wielu inwestorów sądziło, że gospodarka wyszła na prostą, ale te dane sprowadziły nas na ziemię. Przemysł nie rozwija się i moim zdaniem to się w najbliższym czasie nie powinno zmienić" - powiedział John Cassady, zarządzający portfelem w Fifth/Third Investment Advisors.
Indeks Dow Jones spadł o 0,38 procent do 8.862,57 punktu, a Nasdaq Composite wzrósł o 0,41 procent do 1.484,78 punktu.
Akcje producentów półprzewodników zyskały ponieważ Lehman Brothers podwyższył rekomendację dla Intela do "wyżej niż rynek" z "tak jak rynek" oraz dla Advanced Micro Devices do "tak jak rynek" z "niżej niż rynek". Akcje Intela podrożały o 0,81 procent, a AMD o 5,06 procent.
((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))