Dow Jones z nowym rekordem

opublikowano: 13-07-2017, 22:06
aktualizacja: 13-07-2017, 22:06

Choć indeksy raczej szły w górę, inwestorzy z Wall Street zdawali się wykazywać sporą niepewność, której można doszukiwać się w relatywnie niedużych potencjałach zarówno strony popytowej, jak i podażowej. Dopiero na finiszu sesji swoją obecność mocniej zaakcentowali kupujący.

Wpływ na ich zachowanie miały w czwartek tak dane makro, jak i kolejne wystąpienie szefowej Fed. Janet Yellen, stwierdziła, że nie jest w stanie sama określić, czy inflacja osiągnie zakładany cel (jest na to zbyt wcześnie) oraz, że zrealizowanie wzrostu amerykańskiej gospodarki na poziomie 3 proc. w kolejnych latach będzie trudnym zadaniem. Prezes Rezerwy Federalnej powiedziała też, że „…podczas gdy w ostatnich kilku miesiącach inflacja jest niska, rynek pracy umacnia się, co może przyczynić się do wzrostu presji płacowej”.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Z danych makro jakie w czwartek trafiły do publicznej wiadomości warto wymienić niewielki spadek liczby tzw. nowych bezrobotnych ( o 3 tys. do 247 tys.). 

Nieco, ale tylko nieznacznie lepsza od prognoz okazała się czerwcowa inflacja PPI, która wzrosła o 0,1 proc. przy prognozie zakładającej brak zmiany. W ujęciu rocznym wskaźnik wzrósł o 2 proc. co oznacza spowolnienie wobec maja, kiedy to odnotowano jej dynamikę na poziomie 2,4 proc. 

Uwagę handlujących przykuwa rozpoczynający się sezon raportów kwartalnych. W piątek o swoich dokonaniach w drugim kwartale poinformują m.in. banki JPMorgan Chase, Wells Fargo i Citigroup. 

Analitycy oczekują, że zyski spółek ogółem wzrosły o 7,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. po tym, jak w pierwszym kwartale odnotowały najlepszy wynik od 2011 r.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks DJ IA grupujący największe amerykańskie blue chipy rósł o 0,10 proc. wspinając się na nowy historyczny szczyt. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zyskiwał 0,19 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 0,21 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy