Dowgielewicz: proces restrukturyzacji stoczni zakończony

PAP
opublikowano: 02-06-2009, 20:53

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz uważa, że wtorkowy komunikat Komisji Europejskiej w sprawie Stoczni Gdańskiej oznacza koniec procesu restrukturyzacji polskich stoczni.

Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zapowiedziała we wtorek, że będzie rekomendować KE podjęcie pozytywnej decyzji ws. planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk. Oceniła także, że sprzedaż majątku zakładów w Szczecinie i Gdyni przebiega poprawnie.

"Dzisiejszy komunikat KE oznacza, że komisarz odpowiedzialna za sprawy konkurencji przyjmuje projekt restrukturyzacji Stoczni Gdańskiej. Sprawa więc jest definitywnie załatwiona" - powiedział we wtorek dziennikarzom Dowgielewicz. Dodał, że formalnie wymaga to jeszcze decyzji wszystkich komisarzy (Kolegium Komisarzy).

Oznacza to - dodał minister - że inwestor może zacząć realizować plan restrukturyzacji, a także, że stocznia nie będzie musiała zwracać pomocy publicznej.

Dowgielewicz zastrzegł jednak, że przyszłość stoczni zależy teraz od inwestora "oraz od postawy stoczniowców, od postawy związków zawodowych", o co - jak powiedział - miałby "pewne obawy".

"Rząd zrobił 100 proc. tego, co w tej sprawie można było zrobić" - zapewnił minister.

"Jesteśmy na końcu bardzo długiej drogi do uratowania polskich stoczni. Wiemy, że plan restrukturyzacji stoczni Gdańsk został oceniony pozytywnie przez KE i oczekujemy formalnej decyzji Kolegium Komisarzy do końca czerwca, czy - tak jak powiedziała komisarz Kroes - przed przerwą letnią" - powiedział Dowgielewicz.

"To co dla nas jest najważniejsze to to, że po ogłoszeniu tych decyzji nasze stocznie będą w stanie wyjść na prostą" - dodał.

W imieniu rządu Dowgielewicz podziękował przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso i komisarz Kroes "za współpracę" w procesie restrukturyzacji polskiego przemysłu stoczniowego. "Myślę, że wspólnie udało nam się osiągnąć dobre rozwiązania w przypadku trzech stoczni" - powiedział.

W jego opinii, ciągnące się przez wiele lat problemy polskich stoczni wynikają z zaniedbań, do których doszło jeszcze przed wejściem Polski do UE. Przywołał przykład Chorwacji, która negocjuje obecnie warunki swojego członkostwa we Wspólnocie. "Mają identyczne kłopoty ze stoczniami, ale rozwiązują je przed wejściem do UE" - powiedział minister.

Podkreślił, że polskie władze tego nie zrobiły. Zwrócił też uwagę, że komisarz Kroes podkreśliła we wtorek, że po raz pierwszy od pięciu lat może tak pozytywnie wypowiedzieć się o procesie restrukturyzacji polskich stoczni. "Kilka rządów się nieskutecznie tym zajmowało" - zauważył Dowgielewicz.

Minister ds. europejskich powiedział ponadto, że w związku z pozytywnym zakończeniem procesu restrukturyzacji polskich stoczni spodziewa się przeprosin Jarosława Kaczyńskiego skierowanych do premiera Donalda Tuska i ministra skarbu Aleksandra Grada.

"Tak wiele nieprawdziwych słów, kłamstw, wypowiedział Jarosław Kaczyński w sprawie procesy restrukturyzacji polskich stoczni, że naprawdę powinien - jeśli ma trochę honoru - teraz przeprosić i podziękować rządowi za to, że się udało" - powiedział Dowgielewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dowgielewicz: proces restrukturyzacji stoczni zakończony