Dowgielewicz: Róża Thun przedstawicielem KE w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-07-2005, 12:35

Prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Róża Thun została powołana na szefa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie - powiedział w czwartek PAP Mikołaj Dowgielewicz, który jest rzecznikiem komisarz ds. stosunków instytucjonalnych i strategii komunikacji Margot Wallstroem.

Prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Róża Thun została powołana na szefa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie - powiedział w czwartek PAP Mikołaj Dowgielewicz, który jest rzecznikiem komisarz ds. stosunków instytucjonalnych i strategii komunikacji Margot Wallstroem.

W czwartek KE powołała siedmiu szefów swoich przedstawicielstw w nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej: w Polsce, na Cyprze, w Estonii, na Węgrzech, Malcie, Słowacji i Słowenii. Nowi szefowie rozpoczną pracę w październiku tego roku. Czterej spośród siedmiu z nich to kobiety.

Dowgielewicz podkreślił w rozmowie z PAP, że nowi szefowie są bardzo ważni, ponieważ są "twarzami Komisji" w krajach członkowskich UE. "Róża Thun będzie na pewno przyjazną twarzą KE w Polsce" - zaznaczył.

Dodał, że szefowie przedstawicielstw KE odgrywają kluczową rolę w komunikacji z Brukselą. "Głównym zadaniem przedstawicielstwa jest informowanie o stanowisku KE w różnych sprawach, a także informowanie Komisji o tym, co dzieje się ważnego w Polsce" - powiedział rzecznik.

Róża Thun jest absolwentką filologii angielskiej na UJ. W latach 1976 - 1980 czynna w opozycji demokratycznej w Krakowie, od 1978 roku rzecznik Studenckiego Komitetu Solidarności, bliski współpracownik Komitetu Obrony Robotników. Od 1981 do 1991 r. za granicą (w Niemczech i w Nepalu).

Od 1992 była dyrektorem generalnym, a potem prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Od 1998 do 2000 radna Gminy Warszawa-Centrum. W latach 1999-2001 członek Narodowej Rady Integracji Europejskiej przy Premierze Jerzym Buzku, przewodnicząca Środowiskowej Rady ds. Młodzieży.

Od 2001 roku członek Grupy Refleksyjnej dla przyszłości Unii Europejskiej przy Prezydencie RP. W 2002 roku współzałożycielka Forum Św. Wojciecha oraz współorganizatorka Kongresu "Dokąd idziesz Europo?" w Gnieźnie. W 2003 roku współtwórczyni Inicjatywy Obywatelskiej "TAK w Referendum". Członek zwyczajny Klubu Inteligencji Katolickiej (od 2003 roku członek zarządu), w zarządzie Stowarzyszenia Francja-Polska dla Europy, były członek Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Laureatka Medalu Europejskiego (przyznawanego przez UKiE i BCC), Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (XI 2003), dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2004). We wrześniu 2004 odznaczona przez Ambasadora Francji w Polsce Oficerem Francuskiego Orderu Zasługi. W 2004 roku została także polską kandydatką do tytułu "Kobiety Europy". Kandydaturę zgłosiły: redakcja miesięcznika "Elle" oraz szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, "Kobieta Europy" z 1994 r.  Wyróżniona ponadto Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych RP "za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie" (X 2004 r.)

Thun jest zamężna, ma czworo dzieci.

Elwira Wielańczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dowgielewicz: Róża Thun przedstawicielem KE w Polsce