Draghi: stopy jeszcze długo będą niskie

Mario Draghi, który kieruje Europejskim Bankiem Centralnym sygnalizuje, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na niskim poziomie przez co najmniej 2,5 roku, informuje Bloomberg.

"Przedłużyliśmy bankom dostęp do nieograniczonej płynności do końca 2016 roku. To jest bardzo ważny dla rynku sygnał" – powiedział prezes EBC w wywiadzie dla holenderskiego dziennika  „De Telegraaf” odpowiadając na pytanie, jak długo stopy pozostaną niski.

Mario Draghi, szef ECB (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Mario Draghi, szef ECB (fot. Bloomberg)

"Nasz program wsparcia akcji kredytowej dla przedsiębiorstw kontynuowany będzie przez będzie cztery lata. To pokazuje, że stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy okres. Zaczną rosnąć, gdy ożywienie będzie umocnione i trwałe" – wyjaśnia Draghi.

Rok po tym jak strefa euro wyszła ze swojej najdłuższej recesji, EBC wciąż boryka się ze zbyt niską inflacją i próbuje ponownie uruchomić popyt. W kończącym się miesiącu Draghi wprowadził bezprecedensowe działania, w tym ujemną stopę depozytową. Nie wykluczył też wdrożeniai quantitative easing (luzowania ilościowego), w przypadku gdyby pojawiła się deflacja.

„Ożywienie jest nadal słabe i nierównomiernie rozłożone w całej strefie euro" – ocenia Draghi. Dodaje, że trzeba brać pod uwagę, iż „w globalnej gospodarce wypadki mogą się zdarzyć i szybko mogą zmienić sytuację”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Draghi: stopy jeszcze długo będą niskie