Draghi:Strefa euro potrzebuje reform strukturalnych

PAP
opublikowano: 09-10-2014, 20:24

W strefie euro konieczne są reformy strukturalne, bez nich bowiem nie uda się przywrócić trwałego wzrostu gospodarczego – oświadczył prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Szef EBC powtórzył, że bank centralny strefy euro jest gotowy do wprowadzenia dodatkowych działań stymulacyjnych.

„Obawiam się, że przyszłość nie będzie dobra jeśli nie wprowadzimy już teraz koniecznych reform” – powiedział Draghi w czasie wystąpienia w Brookings Institution w Waszyngtonie.

„Chociaż działania stabilizacyjne, które podnoszą aktywność gospodarczą do poziomu potencjału są konieczne, nie są wystarczające. Musimy pilnie zwiększyć nasz poziom potencjalnego PKB, a to oznacza reformy” – dodał.

Draghi podkreślił, że reformy strukturalne są konieczne do przezwyciężenia problemów związanych z wysokim zadłużeniem krajów strefy euro.

„Obecny potencjalny wzrost gospodarczy nie jest wystarczający, aby umożliwić wyjście z wysokiego bezrobocia. Jest również zbyt niski, aby umożliwić nam przezwyciężenie obciążenia związanego z wysokim zadłużeniem, które jest pozostałością kryzysu oraz okresu go poprzedzającego” - powiedział.

Szef EBC powtórzył, że bank centralny strefy euro jest gotowy do wprowadzenia dodatkowych działań stymulacyjnych, jeśli okażą się one konieczne.

Draghi oświadczył, że dotychczasowe działania, jakie w wprowadził EBC mające na celu poluzowanie warunków monetarnych w strefie euro, powinny sprawić, że akcja kredytowa w strefie euro wzrośnie już na początku przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane