W związku z coraz częstszymi sugestiami o możliwości powrotu Greków do waluty sprzed wprowadzenia euro, przypominamy najważniejsze fakty związane z tą historyczną jednostką.
1. Drachma i jej skrupuły
W związku z coraz częstszymi sugestiami o możliwości powrotu Greków do waluty sprzed wprowadzenia euro, przypominamy najważniejsze fakty związane z tą historyczną jednostką.
1. Drachma i jej skrupuły
Niewiele osób pamięta, że popularne dziś greckie słowo było jednostką wagi w handlu i aptekarstwie w Królestwie Polskim. Wśród systemu miar nowopolskich (dla odróżnienia od przedrozbiorowych staropolskich) funkcjonowała drachma handlowa o masie 3,168 g oraz drachma aptekarska o masie 3,7345 g. Co ciekawe, każda z nich dzieliła się na trzy równe skrupuły. Miary nowopolskie funkcjonowały od 1819 do 1849 r., kiedy zostały zastąpione przez rosyjskie.
2. Starożytna drachma
Drachma była monetą starożytnej Grecji, Azji Mniejszej i Kartaginy. Bita była ze srebra, obowiązywały dwa standardy wagi - początkowo najpopularniejsza - 6,1 g oraz ateńska - 4,3 g. Ta druga zdominowała szybko wymianę handlową, ze względu na mniejszą ilość srebra potrzebną do jej wybicia, ale również olbrzymi kunszt wykonania.
Drachma była też podstawową jednostką masy, analogiczną do starożytnej waluty - tzw. drachma attycka ważyła 4,3 g.
3. Jednostka monetarna
Drachma dzieliła się na 100 lepta, 1/2 drachmy to hemidrachma, 1/6 drachmy to obol. Warto wspomnieć, że obol kładziono w usta zmarłego jako zapłatę dla Charona, aby przewiózł jego duszę przez Styks do Hadesu.
4. Wielodrachmy
2 drachmy to didrachma, 3 drachmy to tridrachma, 4 drachmy to tetradrachma, 5 drachm to pentadrachma, 6 drachm to heksadrachma, 8 drachm to oktodrachma, 10 drachm to dekadrachma. Tylko Syrakuzy były miastem na tyle bogatym, aby bić tę ostatnią monetę - o wadze aż 43 g srebra.
100 drachm nazywano miną, a 6000 drachm nazywano talentem - określenie powszechnie znane z Biblii, ponieważ funkcjonowało na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. W języku polskim słowo talent stało się również synonimem wrodzonego daru.
Warto dodać, że starożytne monety greckie były przepięknie wykonane. Traktowano je jak dzieła sztuki - były ręcznie wybijane przez mincerzy z dbałością o szczegóły takie, jak utrefione loki wystające spod hełmu władcy sportretowanego na krążku.
5. Poprzedniczka euro
Drachma funkcjonowała we współczesnej Grecji jako waluta od odzyskania niepodległości od Turcji w 1832 do wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w 2002 r. Kurs konwergencji wyniósł 340,75 drachm za 1 euro.
1 drachma dzieliła się, podobnie jak w starożytności, na 100 lepta. Do dziś w Grecji na eurocenty mówi się powszechnie lepta, podobnie jak centymy we Francji i Hiszpanii.
6. Inspiracja
W akcie pierwszym Hamleta Williama Szekspira, w dyskusji Horacego z Hamletem ten drugi kończy swoją dłuższą wypowiedź m.in. zdaniem:
"Jedna drachma złego
Niweczy wszelkie szlachetne pierwiastki."
Oby te słowa nie były dla nas spóźnionym proroctwem.
Podpis: Marcin Dobrowolski