Δραχμή (gr. drachmē) - pl. drachma

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 02-07-2015, 14:47

W związku z coraz częstszymi sugestiami o możliwości powrotu Greków do waluty sprzed wprowadzenia euro, przypominamy najważniejsze fakty związane z tą historyczną jednostką.

1. Drachma i jej skrupuły

Grecka drachma współcześnie obowiązywała od 1832 do 2002 r.
Grecka drachma współcześnie obowiązywała od 1832 do 2002 r.
Bloomberg

Niewiele osób pamięta, że popularne dziś greckie słowo było jednostką wagi w handlu i aptekarstwie w Królestwie Polskim. Wśród systemu miar nowopolskich (dla odróżnienia od przedrozbiorowych staropolskich) funkcjonowała drachma handlowa o masie 3,168 g oraz drachma aptekarska o masie 3,7345 g. Co ciekawe, każda z nich dzieliła się na trzy równe skrupuły. Miary nowopolskie funkcjonowały od 1819 do 1849 r., kiedy zostały zastąpione przez rosyjskie.

2. Starożytna drachma

Drachma była monetą starożytnej Grecji, Azji Mniejszej i Kartaginy. Bita była ze srebra, obowiązywały dwa standardy wagi - początkowo najpopularniejsza - 6,1 g oraz ateńska - 4,3 g. Ta druga zdominowała szybko wymianę handlową, ze względu na mniejszą ilość srebra potrzebną do jej wybicia, ale również olbrzymi kunszt wykonania. 
Drachma była też podstawową jednostką masy, analogiczną do starożytnej waluty - tzw. drachma attycka ważyła 4,3 g.

3. Jednostka monetarna

Drachma dzieliła się na 100 lepta, 1/2 drachmy to hemidrachma, 1/6 drachmy to obol. Warto wspomnieć, że obol kładziono w usta zmarłego jako zapłatę dla Charona, aby przewiózł jego duszę przez Styks do Hadesu.

4. Wielodrachmy

2 drachmy to didrachma, 3 drachmy to tridrachma, 4 drachmy to tetradrachma, 5 drachm to pentadrachma, 6 drachm to heksadrachma, 8 drachm to oktodrachma, 10 drachm to dekadrachma. Tylko Syrakuzy były miastem na tyle bogatym, aby bić tę ostatnią monetę - o wadze aż 43 g srebra.
100 drachm nazywano miną, a 6000 drachm nazywano talentem - określenie powszechnie znane z Biblii, ponieważ funkcjonowało na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. W języku polskim słowo talent stało się również synonimem wrodzonego daru.

Warto dodać, że starożytne monety greckie były przepięknie wykonane. Traktowano je jak dzieła sztuki - były ręcznie wybijane przez mincerzy z dbałością o szczegóły takie, jak utrefione loki wystające spod hełmu władcy sportretowanego na krążku.

5. Poprzedniczka euro

Drachma funkcjonowała we współczesnej Grecji jako waluta od odzyskania niepodległości od Turcji w 1832 do wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w 2002 r. Kurs konwergencji wyniósł 340,75 drachm za 1 euro. 
1 drachma dzieliła się, podobnie jak w starożytności, na 100 lepta. Do dziś w Grecji na eurocenty mówi się powszechnie lepta, podobnie jak centymy we Francji i Hiszpanii.

6. Inspiracja 

W akcie pierwszym Hamleta Williama Szekspira, w dyskusji Horacego z Hamletem ten drugi kończy swoją dłuższą wypowiedź m.in. zdaniem:

"Jedna drachma złego
Niweczy wszelkie szlachetne pierwiastki."

Oby te słowa nie były dla nas spóźnionym proroctwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane