FRANKFURT (Reuters) - Niemieckie banki Commerzbank i Dresdner Bank rozmawiają na temat zmiany struktury swoich działów hipotecznych, nie wykluczając przy tym fuzji, podało w poniedziałek źródło bankowe.
"Commerzbank i Dresdner zdecydowanie rozmawiają na temat swoich banków hipotecznych" - podało źródło.
Rzecznik Commerzbanku, czwartego pod względem wielkości banku Niemiec potwierdził, że rozmowy na temat przyszłości jego działu hipotecznego, Rheinhyp znajdują się we wstępnej fazie, odmówił jednak dalszych komentarzy.
Rzecznik Dresdner, trzeciego banku w Niemczech po Deutsche Bank i HypoVereinsbank odmówił komentarza w sprawie działu hipotecznego, który nazywa się Deutsche Hyp.
Po ewentualnej fuzji Rheinhyp i Deutsche Hyp powstałby poważny rywal dla HypoVereinsbanku, największego banku hipotecznego w Europie.
Analitycy sektora bankowego od dawna uważali, że Dresdner będzie musiał podjąć jakieś kroki w sprawie swojej bankowości hipotecznej. W 2000 roku jego Deutsche Hyp miał 240 milionów euro straty brutto, wobec 251 milionów zysku brutto rok wcześniej.
Strata ta jest w dużej mierze związana z ryzykiem, jakie niemieckie banki ponoszą angażując się w rynek nieruchomości we wschodniej części Niemiec.
Należący do Commerzbanku Rheinhyp miał w 2000 roku 255 milionów euro zysku brutto, ale rok wcześniej było to 400 milionów euro.
Obecne rozmowy nie są pierwszą próbą połączenia działów hipotecznych Commerzbanku i Dresdner. W ubiegłym roku przerwała je jednak nieudana próba przejęcia Dresdner przez Deutsche Bank. Także w 2000 roku fiaskiem zakończyła się próba połączenia Commerzbanku i Dresdner Banku.
((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))