Drewno tanieje, leśnicy podwajają zyski

  • Emil Górecki
opublikowano: 18-06-2012, 00:00

Lasy Państwowe chcą reformować system sprzedaży drewna. To druga – po spadających cenach – dobra informacja dla branży

Wygląda na to, że drzewiarze rezygnują z hazardu. W trwających przetargach na drewno na drugie półrocze 2012 r. licytują nieco niżej niż w końcu 2011 r. — Z naszych sondaży wynika, że na zakończonych niedawno przetargach zamkniętych średnia cena sosny o standardzie WC 01 powinna być o 5-10 proc. niższa od cen uzyskiwanych w pierwszym półroczu — szacuje Bogdan Czemko, dyrektor biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD).

Pierwsze jaskółki

Spadki cen surowca zauważalne były w monitorze e-drewno: w pierwszych pięciu dniach czerwca o 30-40 zł staniał 1 m sześc. surowca iglastego, a czasem obniżka wynosiła nawet 100 zł. Średnia cena drewna tartacznego sosnowego klasy WC 01 wyniosła 239 zł za m sześc. W przetargach w listopadzie 2011 r. było to 306 zł, a w grudniu — 293 zł. Monitor pokazuje także 10-15-procentowy spadek ceny drewna średniowymiarowego oraz około 5-procentowy drewna liściastego. Skąd te zmiany? W trwających przetargach Lasy Państwowe (LP) zdecydowały się zwiększyć pulę sprzedawanego drewna dla stałych odbiorców z 55 do 65 proc. całej puli. Branża drzewna chce jeszcze więcej, choć taki krok po latach starań przyjęła z zadowoleniem. Ponadto LP chcą w tym roku zwiększyć pulę drewna do sprzedaży przedsiębiorcom o 270 tys. m sześc. W sumie ma do nich trafić 28,3 mln m sześc. surowca. — Odbiorcy licytują nieco rozsądniej. Po poprzednich przetargach wielu z nich zdecydowało się nie odbierać drogo wylicytowanej puli, nawet płacąc karę. Podejrzewam, że teraz to drewno trafia na rynek — mówi Bogdan Czemko. LP podają średnie ceny drewna z aukcji systemowych dopiero po ich zakończeniu. — Przetargi na drugie półrocze 2012 r. trwają do 25 czerwca. Na razie nie możemy mówić o trendzie spadkowym na podstawie wyników z jednego czy dwóch nadleśnictw — zastrzega Anna Malinowska z LP.

Trzeba poczekać

Waldemar Zieliński, prezes Fabryki Konstrukcji Drewnianych, uważa, że wysoki wzrost cen drewna w 2010 i 2011 r. wywołał duży popyt tartaków z Niemiec i Austrii. Jego firma właśnie tam zaopatruje się w większość surowca, bo choć jest o 15-25 proc. droższy, to jest suchy i lepszej jakości.

— Tamtejsze rynki nie są w stanie wchłonąć całej podaży, więc ich tartaki szturmują Polskę — mówi Waldemar Zieliński.

Według Polskich Składów Budowlanych, drewno i materiały drewnopochodne staniały między majem 2011 a majem 2012 r. o 7 proc. Czy ceny gotowych produktów będą spadały po obniżkach surowca?

— Jeśli potwierdzą się informacje o spadkach cen w obecnych przetargach, produkty z tańszego surowca trafią na rynek za pół roku. Rynek oczekuje coraz bardziej uszlachetnionegodrewna, gdzie cena surowca ma mniejszy wpływ na cenę produktu finalnego. Możliwe też, że na spadek cen LP zareagują zmniejszeniem wycinki — uważa Radosław Rosa, prezes Everhouse, producenta drzwi.

Są jednak kolejne dobre wiadomości. Zgodnie z obietnicą sprzed kilku miesięcy LP przedstawiły kolejne propozycje zmian w systemie sprzedaży drewna na 2013 r. Ich najważniejsze punkty znajdują się w tabelce.

— Kierunek jest zgodny z naszymi postulatami. Te rozwiązania mają się znaleźć w zarządzeniu dyrektora generalnego LP o sprzedaży drewna na następny rok, jednak nie rezygnujemy ze starań o zmianę całej ustawy o LP. Przez kilkanaście lat funkcjonowania obecnej zarządzenia o sprzedaży drewna były zmieniane średnio raz na półtora roku. Chcemy, by najważniejsze jej punkty zostały uregulowane na wyższym poziomie — mówi Bogdan Czemko.

Zarządzenie o sprzedaży drewna na 2013 r. zostanie opublikowane w III kw.

Co proponują Lasy Państwowe

1Wprowadzenie umów długoterminowych dla wszystkich chętnych przedsiębiorstw, bez względu na wielkość.

2 Przeznaczenie do sprzedaży dla stałych odbiorców 70 proc. całkowitej masy drewna, przy czym historia zakupów będzie wyliczana z 3,5 roku, a nie — jak do tej pory — z ostatniego roku.

3 Cena w przetargach ograniczonych będzie średnią ważoną z ostatnich przetargów w Portalu Leśno-Drzewnym. Potem jej korekty będą uzgadniane w zależności od sytuacji rynkowej.

Podział sprzedawanego surowca co najmniej na główne grupy sortymentu.

5 Wprowadzenie systemu dyskonta za szybką płatność oraz rabatów za wartość zakupów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu