W 2011 r. Lasy Państwowe miały aż 830 mln zł zysku. To dwukrotnie więcej niż w 2010 r. Pensje idą w górę

PN
opublikowano: 18-06-2012, 00:00

Spowolnienie gospodarcze niestraszne Lasom Państwowym (LP). Ze sprawozdania przedsiębiorstwa, kierowanego przez Adama Wasiaka (stanowisko objął w lutym tego roku, wcześniej dyrektorem był Marian Pigan) wynika, że ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o wynik finansowy. Udało się bowiem wypracować 830 mln zł zysku przy przychodach 7,5 mld zł. To ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Wówczas LP zarobiły 367,5 mln zł. Tak dobry wynik był możliwy dzięki zwiększeniu do 35 mln m sześc. sprzedaży drewna (wzrost o prawie 1,3 mln m sześc. w porównaniu z 2010 r.) oraz wzroście cen o blisko 20 proc.

Równolegle LP dbały o zasoby drzewne. W 2011 r. zwiększyły się one o blisko 21 mln m sześc. Koszt hodowli lasu (m.in. założenia szkółek, pięlęgnacji drzew itp.) wyniósł ponad 550 mln zł.

Dużą część kosztów (prawie jedną trzecią) stanowiły wynagrodzenia. Ze sprawozdania finansowego wynika, że LP to bardzo dobry pracodawca. W ubiegłym roku przeciętny pracownik zarabiał miesięcznie blisko 6,4 tys. zł (bez nagród z zysku). To aż 800 zł więcej niż w 2010 r. Nie ma więc co się dziwić, że koszty z tego tytułu zwiększyły się w ubiegym roku o ponad 200 mln zł i wyniosły w sumie 1,9 mld zł (bez nagród z tytułu zysku). Rok wcześniej pensje pracowników pochłonęły 1,66 mld zł.

Jednak, jak czytamy w raporcie, w latach 2006-10 wzrost przeciętnego wynagrodzenia w LP wyniósł nominalnie 36 proc., podczas gdy w całej gospodarce narodowej — według GUS — o 37 proc. Dopiero w ubiegłym roku tempo wzrostu wynagrodzeń w LP dorównało całej gospodarce. Powód? W poprzednich latach w sektorze leśno-drzewnym wystąpiły symptomy kryzysu.W efekcie płace LP rosły znacznie wolniej. Ze statystyk wynika również, że udział wynagrodzeń w kosztach przedsiębiorstwa spadł w 2011 r. do poziomu sprzed trzech lat — z 29,6 proc., do 28,8 proc.

24,8 tys. Tyle osób średnio w miesiącu pracowało w 2011 r. w Lasach Państwowych. Zatrudnienie w porównaniu z 2010 r. praktycznie się nie zmieniło.

OKIEM LEŚNIKA

Lasy kwitną

MARCIN POLAK

zastępca dyrektora generalnego ds. ekonomicznych LP

Sytuacja i perspektywy w polskim przemyśle drzewnym są dobre, co przekłada się na duży popyt na drewno i wyższe ceny. Tym samym rosną przychody LP. Jednocześnie utrzymujemy dyscyplinę kosztową i mimo iż przybyło nam zadań, nie zwiększyliśmy zatrudnienia. Należy zauważyć, że w ubiegłym roku pozyskaliśmy więcej drewna, niż planowaliśmy. Wszystko to wpłynęło na wyższy zysk netto LP. Wzrost pozyskania drewna, poszerzanie oferty LP pociąga za sobą wzrost obciążenia pracowników coraz liczniejszymi zadaniami. Staramy się, by choć w części ten wysiłek znalazł odzwierciedlenie we wzroście płac.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu