Drobni chcą ratować Krosno

AT
opublikowano: 03-02-2009, 00:00

Tajemnicza grupa drobnych inwestorów chce pomóc zarządowi Krosna. Z pomocy głównego akcjonariusza cieszy się już zarząd Ireny.

Tajemnicza grupa drobnych inwestorów chce pomóc zarządowi Krosna. Z pomocy głównego akcjonariusza cieszy się już zarząd Ireny.

Nawet o 32 proc. (do 32 gr) taniały wczoraj akcje Krosna. To reakcja na piątkowy komunikat huty o złożeniu wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu. Kłopoty z płynnością wynikają ze strat na opcjach walutowych. Zarząd oszacował je na 37,8 mln zł. Spółka zapewnia, że od lutego zacznie zarabiać na poziomie operacyjnym i rozpocznie regulowanie zobowiązań. Negocjuje z bankami sposób ich spłaty. Pomoc może nadejść ze strony drobnych akcjonariuszy. Według naszych informacji, wokół spółki pojawiła się grupa inwestorów indywidualnych, którzy mają utworzyć stowarzyszenie. Na razie zarząd nie spotkał się z inwestorami.

— Nie wiem, kiedy do tego dojdzie. Nie potrafię wytłumaczyć tej inicjatywy — przyznaje Jacek Sołtys, prezes Krosna.

Z naszych informacji wynika, że drobni akcjonariusze mogą kontrolować około 15 proc. akcji huty.

— Bez komentarza — odpowiada na każde pytanie dotyczące spółki Zdzisław Sawicki, główny akcjonariusz huty.

Nic dziwnego. Krośnie przygląda się Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Chodzi prawdopodobnie o sprzedaż dużych pakietów akcji spółki właśnie przez Zdzisława Sawickiego przed podaniem informacji o wniosku o upadłość.

— Sprawa jest w toku. Pierwsze ustalenia będą w ciągu paru tygodni — mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Spokojnie mogą spać akcjonariusze Ireny, drugiej spółki z branży.

— Mamy więcej zamówień niż rok temu, a eksportowi sprzyja słaby złoty — mówi Emil Senska, prezes Ireny.

Hucie pomógł właściciel.

— Spółki z grupy kapitałowej Mariana Kwietnia (Ariadna, Lubiana i Chodzież) przejęły część naszych zobowiązań m.in. z tytułu poręczeń i umów — mówi Emil Senska.

Dzięki temu zadłużenie Ireny w bankach zmalało do 1,5 mln zł. Spółka tnie zatrudnienie, uruchomi małą energochłonną wannę do produkcji szkła kryształowego. Działalność ma się zbilansować w połowie roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane