Drobni z BBI Capital chcą bronić kursu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 17-01-2011, 00:00

Zarząd BBI Capital

Mniejszościowi akcjonariusze funduszu zakładają stowarzyszenie. Zawiadomili KNF o możliwych manipulacjach wyceną

List z Akcji Inwestor

synergis@vp.pl:

Chciałbym zwrócić państwa uwagę na spółkę BBI Capital. Zawiązała się grupa akcjonariuszy, którym nie jest obojętne dobro mniejszościowych udziałowców. Jako drobni prywatni akcjonariusze spółki jesteśmy zaniepokojeni wciąż spadającym kursem akcji. Mamy podstawy podejrzewać, iż ze względu na niską kapitalizację i niewielkie dzienne obroty kurs jest manipulowany i zaniżany. Jeden z uczestników naszego porozumienia złożył 12.01.11 doniesienie do KNF o możliwości popełnienia przestępstwa manipulacji kursem. Chcemy również zawiązać porozumienie akcjonariuszy BBI Capital mające na celu ochronę interesówudziałowców mniejszościowych.

Zarząd BBI Capital

obiecuje poprawę

relacji z drobnymi

akcjonariuszami.

Szykuje się do prezentacji nowej strategii.

"Puls Biznesu" i portal pb.pl od ponad dwóch lat prowadzą Akcję Inwestor, która ma ułatwić kontakt drobnych akcjonariuszy z władzami spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ostatnio zgłosili się do nas drobni akcjonariusze BBI Capital, zaniepokojeni spadającym kursem funduszu.

— Ktoś wykorzystuje niską płynność i próbuje manipulować kursem akcji. Może chce tanio skupić, a może zaniżyć średnią z ostatnich miesięcy, by tanio ogłosić wezwanie — informuje Szymon Janiak, członek grupy drobnych inwestorów BBI Capital.

KNF sprawdza

Kurs BBI Capital jest ostatnio pod presją. Tylko w ubiegłym roku notowania funduszu spadły o ponad 20 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku zyskał 19 proc. Jeszcze gorzej było w 2009 r. Kurs spółki spadł o 34 proc., podczas gdy WIG wzrósł o 47 proc.

W obronie kursu funduszu stanęli drobni inwestorzy.

— Zorganizowaliśmy się w grupę. Chcemy powołać stowarzyszenie akcjonariuszy BBI Capital. W naszej grupie są już osoby dysponujące blisko 2-procentowym pakietem. Chcemy zaprosić do współpracy fundusze, które są w akcjonariacie BBI Capital. Jeden z założycieli stowarzyszenia złożył już zawiadomienie do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o możliwości popełnienia przestępstwa manipulacji kursem — mówi Szymon Janiak.

KNF przyznaje, że otrzymała zgłoszenie.

— Sprawdzamy ten sygnał, jak każdy tego typu. Inwestorzy często skarżą się na spółki. Nie zawsze skargi są uzasadnione. Najczęściej inwestorzy zgłaszają nieprawidłowości w obrocie giełdowym, wśród których są właśnie podejrzenia o manipulacje — informuje Łukasz Dajnowicz z KNF.

BBI: akcje są tanie

Pytanie grupy akcjonariuszy przekazaliśmy BBI Capital. Co na to zarząd?

— Jesteśmy niepocieszeni ogromnym dyskontem między wyceną naszej spółki a wartością aktywów netto. Po trzecim kwartale 2010 r. księgowa wartość naszych aktywów wynosiła około 160 mln zł, a kapitalizacja spółki to około 80 mln zł. Już na tej podstawie można powiedzieć, że rynkowe dyskonto wynosi około 50 proc. Nie ma żadnych przesłanek, które by uzasadniały tak niską wycenę naszej spółki. Potwierdzeniem, że akcje BBI Capital są tanie, może być to, że jeden z przedstawicieli zarządu skupuje walory — mówi Marek Piątkowski, członek zarządu BBI Ca- pital.

Dla zarządu BBI Capi- tal, w którym niedawno zaszły zmiany, ważna powinna być jeszcze jedna deklara- cja grupy drobnych akcjo- nariuszy tworzących wcześniej wspomniane stowarzyszenie.

— Nie mamy nic do zarządu i funkcjonowania samej spółki. Nie chcemy działać na jej szkodę — podkreśla Szymon Janiak.

Deklaracja

Zarząd funduszu deklaru- je, że będzie otwarty na kontakty z drobnymi akcjonariuszami.

— Kontakty z inwestorami indywidualnymi będą coraz lepsze. W lutym zamierzamy przedstawić nową strategię. Na pewno będą zmiany. Poinformujemy o nich po zatwierdzeniu strategii przez radę nadzorczą —dodaje Marek Piątkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu