Droga ropa hamuje wzrosty na giełdzie w Tokio

20-08-2004, 08:56

Giełda w Tokio zakończyła notowania niewielkimi wzrostami wartości głównych indeksów. Inwestorów zniechęca do większych zakupów rosnący wciąż kurs ropy. Największym popytem cieszyły się akcje spółek usługowych. To skutek wiadomości o wyższym niż oczekiwano popycie na usługi czerwcu.

Na zamknięciu sesji w Tokio średnia Nikkei rosła o 0,1 proc., a Topix zwyżkował o 0,2 proc. Kurs baryłki ropy osiągnął w elektronicznym handlu posesyjnym 48,90 USD i był o 20 centów wyższy niż na zamknięciu czwartkowej sesji na NYMEX. Złe wiadomości z rynku paliw zrekompensowały w jakimś stopniu dane makro. Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu podało, że popytu na usługi wzrósł w Japonii w czerwcu o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym. Ekonomiści prognozowali, że będzie on rósł dwukrotnie wolniej.

Rynek akcji zareagował na dane wzrostem kursów spółek sektora usług. Podrożały mocno papiery dwóch największych sieci handlu detalicznego: Aeon i Ito-Yokado. Mocno podrożały w piątek akcje borykającego się ostatnio z kłopotami finansowymi koncernu motoryzacyjnego Mitsubishi Motors. Zapowiedział on spowolnienie tempa spadku sprzedaży w dalszej części roku w związku z wprowadzeniem na rynek nowego modelu auta.

Staniały akcje największych japońskich sieci komórkowych. Papiery KDDI staniały po tym, gdy NTT DoCoMo zapowiedział wprowadzenie do oferty tańszych aparatów. Kurs tego ostatniego spadł w związku z realizacją zysków po serii siedmiu z rzędu wzrostów, sięgających łącznie 13 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Droga ropa hamuje wzrosty na giełdzie w Tokio