Droga ropa poprawia wyniki PKN Orlen

Łukasz Wróbel, Noble Securities
26-01-2011, 18:22

Dzisiejsze publikacje GUS’u mocno odbiegały od konsensu prognoz analityków, ale dla inwestorów większe znaczenie miały wiadomości ze spółek. PKN Orlen poinformował, że dzięki rosnącym cenom ropy spółka zdecydowanie poprawi wyniki.

Sprzedaż detaliczna w grudniu była zdecydowanie wyższa od oczekiwań ekspertów, ale nie miało to przełożenia na zachowanie inwestorów na rynku walutowym i warszawskiej giełdzie, ponieważ jednocześnie dowiedzieliśmy się, że sytuacja na rynku pracy uległa pogorszeniu. W grudniu 2010 r. Polacy wydali na zakupy aż o jedną czwartą więcej niż miesiąc wcześniej. Oznacza to, że sprzedaż detaliczna była o 12 proc. wyższa niż przed rokiem (ekonomiści oczekiwali wzrostu r/r na poziomie 9,4 proc.). Stopa bezrobocia w tym samym miesiącu wzrosła z 11,7 proc. do 12,3 proc., przy prognozach na poziomie 12 proc.

Jacek Krawiec, prezes Orlenu
Zobacz więcej

Jacek Krawiec, prezes Orlenu

Na rynku walutowym nie było widać reakcji na te dane - kurs złotego względem głównych walut nie odbiegał od wczorajszych poziomów o więcej niż 0,5 proc. Podobny spokój panował również na głównych parach walutowych.  Eurodolar po imponującym rajdzie w ciągu dwóch tygodni z czasie poziomu 1,29 USD dotarł do 1,37 USD, dlatego można spodziewać się, że w najbliższych dniach euro nie będzie umacniać się w równie szybkim tempie. W środę spadki z początku tygodnia odrabiał brytyjski funt.

Na rynku surowcowym, w czasie gdy niemal na każdym inwestycyjnym portalu informacyjnym czytamy o niebezpiecznej inflacji, sytuacja coraz bardziej się polaryzuje. Z jednej strony mamy wyprzedaż głównych surowców (od początku roku cena srebra spadła o 14 proc., złota o 7 proc., ropy nafotwej o 5 proc., a gaz ziemny potaniał tylko w ciągu tygodnia o 8 proc.), z drugiej, ceny bardziej egzotycznych towarów rolnych kontynuują wzrosty w zastraszającym tempie. Można na tej podstawie przypuszczać, że najwięksi gracze zdecydowanie realizują średnioterminowe zyski, a bardziej agresywni, drobni inwestorzy wyszukują, poniekąd na siłę, instrumenty, które jeszcze nie są o kilkadziesiąt procent droższe niż rok temu.

Na warszawskim parkiecie w środę odnotowaliśmy niewielkie wzrosty indeksów - WIG zyskał 0,6 proc., a WIG20 0,7 proc. Najważniejszym wydarzeniem dnia z lokalnego parkietu był komunikat PKN Orlen, który zasygnalizował, że wyniki finansowe spółki w ostatnim kwartale 2010 r. były wyraźnie lepsze niż przed rokiem. Zysk operacyjny w IV kw. 2010 był dwukrotnie wyższy niż w 2009 r., a w ciągu ubiegłego roku ma on wynieść ponad 3 mld PLN, co jest imponującą poprawą w stosunku do 1,1 mld PLN wypracowanego w 2009 r. Kurs akcji PKN Orlen poszedł w górę o 3,4 proc., akcje Lotosu podrożały o 3,3 proc.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Łukasz Wróbel, Noble Securities

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Droga ropa poprawia wyniki PKN Orlen