Droga żywność groźniejsza niż eurogeddon

MWIE, BLOOMBERG
opublikowano: 06-08-2012, 00:00

SUROWCE

Nie kryzys zadłużenia w Europie, ale zwyżki cen ziaren na światowych rynkach są największym zagrożeniem dla światowej gospodarki, uważa William Pesek, publicysta agencji Bloomberg. Ich bezpośrednim skutkiem jest zubożenie ludności krajów rozwijającychsię.

Napędzając inflację, odbierają też bankom centralnym możliwość wspierania gospodarek obniżkami stóp procentowych.

Szczególnie niepokojący jest 45-procentowy wzrost cen kukurydzy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Jego powód to najgorszaod 56 lat susza w USA. To kluczowe dla gospodarki zboże, bo jego zastosowanie rozciąga się od produkcji biopaliw po karmy dla zwierząt.

— To przypomina o zagrożeniu stagflacją, czyli kombinacją wysokiej inflacji i powolnego wzrostu — ostrzega William Pesek. Jak przypomina, drożejąca żywność była jedną z głównych przyczyn rewolucji w krajach arabskich z 2011 r. Teraz stagflacja może grozić Indiom. W czerwcu inflacja sięgnęła tam 7,25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Droga żywność groźniejsza niż eurogeddon