Drożejąca ropa pomogła Wall Street

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła kontynuację wzrostów. Stało się tak mimo słabych danych makro. Przeciwwagą dla nich okazały się rosnące czwarty dzień notowania ropy naftowej, które obóz byków wykorzystał do podbijania cen na rynku akcji.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks DJ IA rósł o 1,76 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 1,44 proc. zaś Nasdaq „drożał” o 1,09 proc. 

Niepokojące doniesienia nadeszły z gospodarki. W grudniu znacznie mocniej niż oczekiwali analitycy spadły zamówienia w przemyśle (-3,4 proc. wobec prognozy rzędu -2,2 proc.). Nieco „lepiej” było w przypadku zamówień na dobra trwałego użytku. Te co prawda tez spadły, zarówno licząc z, jak i bez środków transportu, ale w skali oczekiwanej przez analityków.

Dzięki drożejącej ropie znów na wartości zyskiwały akcje przedstawicieli sektora energetyczno-paliwowego. Indeks tej branży wzrósł o 6,2 proc. w ciągu poprzednich trzech sesji, notując najlepszy wynik od grudnia.

We wtorek najmocniejszą składową indeksu blue chipów DJ IA były walory Caterpillara, jednego z największych na świecie producentów ciężkiego sprzętu budowlanego. Momentami drożały one o ponad 3 proc. 

Umacniały się również wyceny papierów koncernów motoryzacyjnych. To zasługa informacji o wynikach styczniowej sprzedaży. Kurs akcji GM rósł o niemal 3 proc. po 18-proc. wzroście sprzedaży w poprzednim miesiącu, zaś koncernu Forda o 2,6 proc. który odnotował 16-proc. wzrost w styczniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Drożejąca ropa pomogła Wall Street