Drożeje obsługa w bankowym oddziale

opublikowano: 14-01-2014, 00:00

Ważne dane

NBP monitoruje ceny w sektorze finansowym od II połowy 2005 r. i z kilkuletniego porównania wynika, że banki każą sobie coraz więcej płacić za usługi wymagające obsługi manualnej w oddziałach. Od 2005 r. podrożały wpłaty gotówkowe i polecenie zapłaty w placówkach. Koszty prowadzenia rachunku właściwie się nie zmieniły. W 2005 r. miesięczny abonament mieścił się poniżej 6 zł, tak jest też obecnie.

NBP odnotował natomiast, że konta za 0 zł to już właściwie mit. Z 21 przebadanych banków tylko w pięciu ROR jest rzeczywiście za darmo. Trzeba jednak pamiętać, że nawet gdy rachunek jest nieodpłatny, to płacić trzeba za kartę. Tylko w dwóch bankach karta nic nie kosztuje klienta bez żadnych warunków. Według obserwacji NBP, w I półroczu 2013 r. nie było poważniejszych zmian cenowych na rynku, nie licząc obniżki kosztów ROR w dawnym Multibanku z 9,5 zł do 5 zł (to dlatego średnia ważona dla branży jest niższa niż w grudniu 2012 r.).

5,5 zł Tyle przeciętnie kosztowało miesięcznie konto osobiste w banku w I połowie 2013 r., czyli 0 41 gr mniej niż w grudniu 2012 r. — podaje Narodowy Bank Polski w raporcie na temat prowizji i opłat bankowych w pierwszym półroczu ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy