Drożeje ropa naftowa na giełdzie w USA

DI, PAP
opublikowano: 18-01-2012, 08:36

Notowania ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną, to reakcja na ostrzeżenia Iranu pod adresem Arabii Saudyjskiej. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty drożeje o 72 centy, do 101,43 dol.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 60 centów do 112,12 dol. za baryłkę.

Iran ostrzegł Arabię Saudyjską, aby była "bardziej rozsądna". Saudyjczycy podali, że mogą zwiększyć dostawy ropy, aby uzupełnić lukę powstałą w wyniku ewentualnego wprowadzenia embarga na ten surowiec z Iranu.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) pod koniec stycznia mają przyjechać do Iranu na trzydniowe rozmowy. Wizyta inspektorów MAEA (29-31 stycznia br.) ma rozwiać wątpliwości Zachodu. Istnieją bowiem obawy, że wbrew zapewnieniom Teheranu, kraj ten dąży do wyprodukowania broni jądrowej.

Teheran od ponad trzech lat blokuje próby zbadania przez MAEA informacji służb wywiadowczych USA i innych krajów na temat tajnych prac nad bronią nuklearną. Strona irańska twierdzi, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

W listopadzie 2011 r. MAEA opublikowała raport, według którego irański program nuklearny służy również celom wojskowym.

9 stycznia br. Iran potwierdził rozpoczęcie wzbogacania uranu w swym podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo. Również źródła w MAEA poinformowały, że rozpoczęto tam produkcję uranu wzbogaconego do 20 proc.

W reakcji na te informacje USA nałożyły w styczniu na Iran kolejne sankcje. Państwa UE są coraz bliżej porozumienia w sprawie wprowadzania embarga na import ropy i produktów petrochemicznych z Iranu. Decyzja w sprawie nowych sankcji wobec Iranu ma zapaść na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE 23 stycznia br.

"Ceny paliw na rynkach mają wsparcie z powodu napięcia związanego z Iranem" - mówi Ken Hasegawa, ekonomista Newedge Group w Tokio.

Ocenia, że w styczniu ceny ropy w USA mogą pozostawać w przedziale 98-104 dol. za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane