Druga recesja gospodarki RPA w ciągu dwóch lat

opublikowano: 03-03-2020, 11:24

Zakłócenia dostaw energii elektrycznej zaszkodziły gospodarce RPA tak mocno, że po raz drugi w okresie dwóch lat weszła w recesję.

W ostatnim kwartale 2019 roku zannualizowany spadek PKB RPA wynosił 1,4 proc. po tym jak w trzecim sięgał 0,8 proc. Ekonomiści spodziewali się spadku, ale szacowali go na 0,2 proc.

W 2019 roku gospodarka RPA wzrosła o 0,2 proc., najmniej od kryzysu finansowego. Rząd prognozuje, że w 2020 roku wzrost nie przekroczy 1,0 proc.

Na wyniki gospodarcze czwartego kwartału wielki wpływ miały największe jak dotąd ograniczenia dostaw energii elektrycznej przez państwowy koncern Eskom Holdings SOC. Najgorsze nastroje biznesu od 30 lat przełożyły się na spadek inwestycji w dobra trwałe.

Analitycy uważają, że wtorkowe dane przesądzą o utracie przez RPA ostatniego ratingu na poziomie inwestycyjnym, który ma w Moody’s Investors Service.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane