Drugie wejście funduszy norweskich

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 10-06-2011, 00:00

Nowa szansa na dotacje m.in. dla przedsiębiorców i samorządów. Priorytetem będą projekty chroniące środowisko.

Nowa szansa na dotacje m.in. dla przedsiębiorców i samorządów. Priorytetem będą projekty chroniące środowisko.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało przedsiębiorcom możliwość korzystania nie tylko z pieniędzy unijnych, ale także z tzw. funduszy norweskich. Ze wsparcia ustanowionego przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein dla mniej zamożnych krajów UE (dziesięciu nowych członków Unii oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii) w latach 2004- -09 Polska dostała 533,5 mln EUR. Teraz przed firmami i samorządami pojawia się nowa szansa — na początku 2012 r. ruszają konkursy z nowej perspektywy. Dziś Elżbieta Bieńkowska,minister rozwoju regionalnego, podpisze w tej sprawie memorandum z ambasadorem Norwegii w Polsce. Tym razem Polska dostanie 578 mln EUR, czyli 32 proc. całej puli z funduszy norweskich.

Kto dostanie te pieniądze? Mogą ubiegać się o nie m.in. samorządy, przedsiębiorcy i organizacje samorządowe.

— Priorytetem będą projekty realizowane we współpracy z partnerami z krajów, które dają pieniądze — w obszarze badań naukowych współdziałanie będzie koniecznością. Ale samodzielne projekty przygotowane przez samorządy czy przedsiębiorstwa też mają szanse na dotacje. Minimalna wartość dofinansowania będzie wynosiła 170 tys. EUR — mówi Elżbieta Bieńkowska.

Będą jednak wyjątki — niektóre programy będą oferowały małe granty od 5 tys. do 250 tys. EUR. W większości przypadków dotacja może finansować nawet 85 proc. wydatków kwalifikowanych.

Na co pójdzie wsparcie? Najwięcej, bo aż 247 mln EUR, przeznaczono na ochronę środowiska. Firmy będą mogły finansować m.in. projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, monitoringiem środowiska czy wychwytywaniem dwutlenku węgla. 70 mln EUR przeznaczonych zostanie na wsparcie dostępności opieki zdrowotnej, czyli prywatne ZOZ. Jednym z najważniejszych działań programu jest konserwacja i rewitalizacja zabytków, na którą fundusze przeznaczą 60 mln EUR. Międzynarodowa współpraca badawcza — dotycząca głównie ochrony środowiska i zdrowia — pochłonie 37 mln EUR.

— To, ile pieniędzy z poszczególnych działań dostaną przedsiębiorstwa, zależy od tego, ile projektów złożą. Alokacja nie jest z góry określona pod kątem typu beneficjentów — mówi Elżbieta Bieńkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu