Drukarze wydrukowali rekordowy eksport

opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Ważne dane

Od początku dekady wartość eksportu polskiej branży poligraficznej się potroiła, a kolejne lata też zapowiadają się bardzo dobrze. Z szacunków BZ WBK wynika, że w 2017 r. wartość eksportu produkcji poligraficznej (książek, gazet, obrazków i pozostałych wyrobów) przekroczyła 6,8 mld zł. To o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. W nowym roku eksport, kierowany głównie do Niemiec, ma być jeszcze wyższy.

— Jeśli chodzi o rok 2018, to prognozujemy, że po rewelacyjnych trzech latach eksport poligrafii zwiększy się do 7,5 mld zł, czyli o 10 proc. rok do roku. Ta nieco niższa dynamika wynika z bardzo wysokiej bazy oraz przewidywanego umocnienia złotego — mówi Roman Nagler, dyrektor kredytowy ds. sektorów w BZ WBK.

Duży popyt na wyroby polskiej branży poligraficznej to efekt wysokiej jakości produktów, terminowości dostaw, a także atrakcyjności kosztowej, wynikającej z relatywnie niskich płac i dobrego dostępu do surowców. Branża jest w dobrej kondycji: zgodnie z analizami BZ WBK ponad 80 proc. polskich firm poligraficznych wykazuje zyski.

— Jednym ze zjawisk widocznych na rynku jest konsolidacja. Duże firmy, z przychodami przekraczającymi 40 mln zł, generują około dwóch trzecich realizowanej sprzedaży, a ich udział w przychodach branży systematycznie się zwiększa — mówi Roman Nagler.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu