Drutex znowu na wokandzie

opublikowano: 17-03-2019, 22:00

Rada nadzorcza producenta okien odwołała miesiąc temu swą szefową Grażynę Gierszewską. Sąd jednak wstrzymał teraz wykonalność tej decyzji.

Spór w rodzinie Gierszewskich, do której należy produkujący okna Drutex, przeniósł się na sale sądowe. W zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Gdańsku — ten sam, który na początku marca uznał, że prawo wykonywania głosu z ponad 75 proc. akcji spółki ma tylko jej prezes Leszek Gierszewski — tym razem wziął stronę jego żony, Grażyny Gierszewskiej. Postanowił udzielić zabezpieczenia jej roszczenia i kazał wstrzymać wykonalność kilku uchwał podjętych miesiąc temu przez radę nadzorczą. Chodzi o decyzję o odwołaniu Grażyny Gierszewskiej ze stanowiska przewodniczącej rady i powołania na tę funkcję innej osoby.

Uchwały w tej sprawie przegłosowano 18 lutego na posiedzeniu, w którym nie uczestniczyła przewodnicząca. Grażyna Gierszewska, która mieszka w Słupsku, nie zdążyła dojechać na czas do Bytowa, gdzie znajduje się siedziba Druteksu. Rada miała się zebraćo godz. 11.15, a przewodnicząca — jak twierdzi — informację o tym otrzymała kurierem ok. godz. 10. Przyjechała spóźniona niespełna pół godziny, ale i tak wynajęta przez Drutex ekipa Krzysztofa Rutkowskiego nie wpuściła jej do środka.

Grażyna Gierszewska jest przekonana, że było to ukartowane i z pełną premedytacją zorganizowane tak, by nie mogła wziąć udziału w obradach. Dowodzić tego ma też fakt, że ani na liście obecności, ani na dokumentach z posiedzenia nie ma miejsca na jej podpis. Z wnioskiem o zwołanie rady wystąpiły dwie jej członkinie — Katarzyna Gierszewska, matka prezesa spółki, oraz jego siostra Lucyna Sierzputowska. W programie znalazły się zaś punkty dotyczące odwołania przewodniczącej nadzoru oraz zawieszenia w obowiązkach wiceprezes Karoliny Dobranowskiej i członka zarządu Bogdana Gierszewskiego (córki i bratanka prezesa Druteksu).

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wszystkie zostały przegłosowane, a nową szefową rady została Lucyna Sierzputowska. Grażyna Gierszewska wystąpiła z powództwem przeciwko Druteksowi o uznanie nieistnienia wszystkich uchwał rady. Jej zdaniem posiedzenie zwołały nieuprawnione do tego osoby (powołała się tu przepis Kodeksu Spółek Handlowych, mówiący, że zarząd lub członekrady może żądać zwołania rady, ale zwołuje je przewodniczący i dopiero jeśli nie zrobi tego w ciągu dwóch tygodni, radę może zwołać sam wnioskodawca). W tej sytuacji należałoby przyjąć, że rada się nie zebrała, a podjęte tego dnia decyzje nie są uchwałami. Sąd uwzględnił jej argumentację w odniesieniu do dwóch uchwał — tych dotyczących obsadzenia stanowiska przewodniczącej — i ich wykonanie wstrzymał. Stwierdził też, że w kwestiach dotyczących zawieszeniu członków zarządu, wnioskodawczyni nie ma interesu prawnego.

— Sąd uznał, że takie wnioski mogą złożyć Karolina Dobranowska i Bogdan Gierszewski i myślę, że to zrobią — mówi reprezentujący rodzinę mecenas Piotr Bordakiewicz.

Dodaje, że tych dwoje członków zarządu próbowało w piątek dostać się do siedziby spółki, ale dostali się jedynie do przedsionka i zostali wyproszeni. Karolina Dobranowska i Bogdan Gierszewski nie mają wstępu do Druteksu od miesiąca. Wiceprezes złożyła już w sądzie pracy pozew dotyczący rozwiązania z nią umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Podobny przygotowuje Bogdan Gierszewski.

Sprawdź program konferencji "Grupy Kapitałowe 2019", 29-30 maja 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane