Drzewiarze walczą o jawność

  • Emil Górecki
opublikowano: 26-08-2013, 00:00

Leśnicy nie chcą się przyznać, komu, ile i za ile sprzedają surowiec. Przedsiębiorcy skarżą ich do sądu.

Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego (OZPPD) złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) skargę na decyzję dyrektora generalnego Lasów Państwowych (LP) odmawiającą ujawnienia szczegółowych danych dotyczących sprzedaży państwowego drewna. Związek wystąpił do leśników w trybie dostępu do informacji publicznej o dane o łącznej masie drewna pozyskanego w latach 2010, 2011 i 2012 w rozbiciu na poszczególne gatunki i grupy handlowe. Jego członkowie chcą też wiedzieć, ile drewna rozdysponowały poszczególne nadleśnictwa i dyrekcje regionalne w przetargach, poza nimi oraz w każdym innym trybie. Jednak przede wszystkim interesuje ich, kto i na podstawie jakich umów (jednorocznych, wieloletnich czy innych), ile i jakiego rodzaju drewna kupuje, a także jaką płaci cenę z rozbiciem na poszczególne rodzaje drewna oraz z których jednostek organizacyjnych czy nadleśnictw je odbiera.

Dyrektor generalny LP dwukrotnie odmówił organizacji drzewiarzy udzielenia takich informacji. Wskazuje, że wnioskodawcy nie wykazali ich istotności dla interesu społecznego. Ponadto uznaje, że żądane informacje są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa w Państwowym Gospodarstwie Leśnym LP.

— To nie pierwsza taka sprawa. Już wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego [PIGPD — red.] przeciwko Dyrekcji Generalnej LP o nakazanie udostępnienia informacji publicznej — mówi Anna Malinowska, rzeczniczka LP.

Jak tłumaczy Mirosław Florkiewicz, prezydent OZPPD, wcześniejsze pozwy zarówno jego organizacji, jak i PIGPD, były przez sąd oddalone bez merytorycznego rozpatrzenia, bo przedsiębiorcy wskazali za stronę Państwowe Gospodarstwo Leśne LP, które nie ma zdolności sądowej. Teraz unikają tego błędu, kierując pisma do dyrektora generalnego LP.

— Jesteśmy przekonani, że tym razem skarga zostanie rozpatrzona merytorycznie i leśnicy ujawnią informacje, o które występujemy. Ich zachowanie wskazuje na to, że ukrywają je celowo. Nasz związek dysponuje dokumentami, z których wynika, że część surowca jest sprzedawana w inny sposób niż na znanych ogólnie zasadach — mówi Mirosław Florkiewicz.

W skardze do WSA członkowie OZPPD piszą, że utajnienie tych informacji ma na celu ukrycie przed rzeczywistymi właścicielami drewna — czyli społeczeństwem, a w tym członkami ich organizacji — jego nieracjonalnego wykorzystania i sprzedaży z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji.

7,355 mld zł Takie były w ubiegłym roku przychody Lasów Państwowych (lwia część pochodziła ze sprzedaży drewna). Zysk netto wyniósł 259,6 mln zł — trzy razy mniej niż w 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu