DSS pogrążył Ideę

JAG
opublikowano: 08-05-2012, 00:00

WPADKA MIESIĄCA

Klienci Idea Premium, w teorii bezpiecznego funduszu pieniężnego, stracili w kwietniu 3,1 proc. Wynik pogrążyły obligacje DSS.

Idea Premium według statutu charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz płynnością. Jednak to nie powstrzymało zarządzających przed ulokowaniem pieniędzy klientów w ryzykowne obligacje DSS.

Na początku tego roku, gdy już wiadomo było, że budowlana firma ma poważne problemy finansowe,fundusz zwiększył zaangażowanie, dokupując papiery za prawie 40 mln zł. Gdy sąd gospodarczy ogłosił upadłość firmy, jednostka uczestnictwa Idea Premium zanurkowała o ponad 3 proc. w ciągu jednego dnia.

Przedstawiciele Idea TFI tłumaczą, że decyzja o zakupie dodatkowych obligacji bankruta została podjęta po przeanalizowaniu danych spółki za trzeci kwartał, które w momencie zawierania transakcji nie przedstawiały prawdziwego jej obrazu, a statut i polityka inwestycyjna funduszu pozwalała na tego typu zaangażowanie.

— Liczymy na powrót do upadłości w układzie, która jako jedyna zabezpiecza interes wierzycieli, zarówno finansowych, jak i detalicznych. W najgorszym wypadku uczestnicy Idea Premium SFIO odzyskają część straty wynikłej z przeceny DSS w wyniku długotrwałego postępowania upadłościowego i odzyskiwania części zabezpieczeń, zaś w najczarniejszym scenariuszu sam fundusz i rentowność portfela pozwolą odrobić straty w ciągu 5-6 miesięcy — mówi Michał Ferenc, zarządzający funduszami Idea TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane