DT chce uniemożliwić Vivendi dostęp do biur PTC

Internet Securities
opublikowano: 03-03-2005, 12:56

Deutsche Telekom zamierza użyć prywatnej firmy ochroniarskiej, by uniemożliwić francuskiej grupie Vivendi Universal dostęp do biur polskiego operatora komórkowego PTC, podała AFP powołując się na czwartkową wypowiedź jednego z managerów DT.

Deutsche Telekom zamierza użyć prywatnej firmy ochroniarskiej, by uniemożliwić francuskiej grupie Vivendi Universal dostęp do biur polskiego operatora komórkowego PTC, podała AFP powołując się na czwartkową wypowiedź jednego z managerów DT.

"Nie możemy skorzystać z naszych praw własności. Jest ewidentny zamach na prawo międzynarodowe" - powiedział dyrektor finansowy Deutsche Telekom, Karl-Gerhard Eick, podczas konferencji prasowej spółki, jaka miała miejsce w Bonn, na którego powołuje się AFP w czwartkowej depeszy.

Jak podała czwartkowa "Rzeczpospolita" Komenda Stołeczna Policji twierdzi, że w związku z wojną między udziałowcami Polskiej Telefonii Cyfrowej "pojawiły się próby wymuszenia przez strony konfliktu na Komendzie Stołecznej Policji interwencji, której celem byłaby pomoc w rozstrzygnięciu sporu na korzyść jednej ze stron".

Gazeta podała, że Policja jest zdania, że skoro sprawa ma "charakter cywilnoprawny, a wydany w tej sprawie wyrok nie jest prawomocny", to - jak oświadczyła KS Policji - "funkcjonariusze nie są stroną i nie mogą także pełnić funkcji egzekutora", a "w przypadkach określonych prawem mogą jedynie, na żądanie podmiotu uprawnionego sprawować asystę". Jak wyjaśniono, obecność policjantów przed siedzibą PTC "ma zapewnić przestrzeganie prawa przez obie strony konfliktu".

Vivendi Universal nie podjęło dotychczas rozmów z Deutsche Telekom (DT) i Elektrimem, na temat rozwiązania sporu udziałowców Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), ponieważ chce by polski sąd nie przywrócił zapisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), tak by kontrolowana przez francuski koncern spółka Elektrim Telekomunikacja (ET) była 48-proc. udziałowcem PTC.

W wyniku ostatnio dokonanych zmian w KRS, przez Elektrim SA i DT, obecnie to Elektrim figuruje tam jako właściciel 48% udziałów operatora.

Philippe Houdouin, prezes Elektrimu Telekomunikacja, w którym Vivendi Universal ma wraz z Ymer Finance 51% udziałów, podtrzymał w środowej rozmowie z agencją ISB stanowisko Vivendi, że "Deutsche Telekom i Elektrim bezprawnie zmieniły organy statutowe oraz zapisy w rejestrze sądowym Polskiej Telefonii Cyfrowej".

Według informacji agencji ISB, Francuzi zamierzają nadal dochodzić swoich racji w Polsce, w drodze apelacji od ostatniej decyzji Sądu Rejestrowego, która była korzystna dla DT i Elektrimu SA. Może zająć około 2 miesięcy. Dotychczasowe próby, by dokonać tego ex officio kończyły się fiaskiem.

Tymczasem PTC prowadzi działalność operacyjną w szczególnych warunkach, choć oficjalnie zarząd zapewnia że firma funkcjonuje normalnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane