DT szykuje nowe akwizycje

Kozmana Magdalena
opublikowano: 06-07-2000, 00:00

DT szykuje nowe akwizycje

Deutsche Telekom szybko zwiększa swoje udziały w europejskim rynku telekomunikacyjnym. Po udanych transakcjach w Europie Środkowej i Wschodniej Niemcy chcą wejść także do Turcji.

Deutsche Telekom, największy koncern telekomunikacyjny w Europie, zakończył w ubiegłym tygodniu udaną emisję papierów dłużnych na łączną sumę 14 mld USD. Spółka otrzymała zatem środki, które powinna jak najszybciej zainwestować. Na jej celowniku znalazły się przede wszystkim firmy telekomunikacyjne w Europie Środkowej i Wschodniej.

W poniedziałek DT poinformował, że odkupił od Southwest Bell Thelephone 50 proc. udziałów w holdingu MagyarCom, który jest właścicielem Matav — dawnego węgierskiego monopolisty telekomunikacyjnego. Niemcy zwiększyli w ten sposób swój udział w spółce do 60 proc. Transakcja kosztowała ich 2,2 mld USD. Matav kontroluje na Węgrzech 74 proc. rynku telefonii stacjonarnej i 54 proc. telefonii komórkowej.

Już następnego dnia DT wygrał przetarg na kupno 51 proc. akcji słowackiego monopolisty telefonii stacjonarnej Slovenske Telekomunikacie, zobowiązując się do zainwestowania w spółkę 1 mld EUR w ciągu trzech lat. Niemcy podali, że transakcja ta nie przeszkadza w ich planach kupna 51 proc. akcji czeskiej firmy telekomunikacyjnej Radiokomunikace. Jednocześnie ujawnili plany zwiększenia swoich udziałów w czeskim Radiomobil — joint venture założonym właśnie wraz z Radiokomunikace.

DT chce także zwiększyć swoje udziały (z 35 proc.) w chorwackim Hrvatske Telekomunikacie. Wczoraj zaś media podały, że jest w stanie zapłacić 4,5 mld EUR za 51 proc. akcji Telsim, największego tureckiego operatora telefonii komórkowej. Zwycięstwo może jednak nie być łatwe, gdyż spółką interesują się podobno także France Telekom i Vodafone.

Początkowo DT zamierzał wydać pieniądze uzyskane z emisji na ekspansję w USA. Europejskie władze antymonopolowe ostrzegły jednak, że nie wyrażą zgody na fuzję ze Sprintem. Pojawiły się też wiadomości, że DT chce kupić teraz brytyjski Cable & Wireless, płacąc za niego 100 mld DEM (209 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Polecane