DTC podniesie kapitał o 76 mln zł

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 01-07-1999, 00:00

DTC podniesie kapitał o 76 mln zł

JUŻ NIE OBIETNICA: Maciej Dyjas, prezes DTC, zapowiadał podniesienie kapitału i poważne inwestycje. W lipcu pierwsza z zapowiedzi stanie się faktem. Na sprawdzenie drugiej mamy jeszcze 5 lat. fot. ARC

Już wkrótce Handlowy Investments Centrum przejmie wszystkie udziały w Domach Towarowych Centrum. Prawdopodobnie za kilka dni zakończą się negocjacje dotyczące odkupienia od Skarbu Państwa reszty akcji pozostających jeszcze w gestii resortu.

Właściciele Domów Towarowych Centrum dotrzymują słowa — zapowiadane przez nich podwyższenie kapitału nastąpi 9 lipca na NWZA spółki. Wielkość dokapitalizowania budzi emocje, gdyż chodzi o kwotę przekraczającą 76 mln zł. Tym samym wartość kapitału akcyjnego DTC wzrośnie do 101,16 mln zł.

Nowa emisja jest elementem szerszej strategii inwestycyjnej, która zakłada modernizację DTC, zakrojoną na ponad 800 mln zł. Trwa remont Warsa i Sawy. Jeszcze w tym roku ruszą prace przy Juniorze, Smyku i DT Wola. Rozpoczęły się również remonty domów towarowych w innych miastach Polski.

Interes stulecia

W lutym ubiegłego roku firma Handlowy Investments Centrum — będąca w 31 proc. własnością Banku Handlowego i w 69 proc. holenderskiego holdingu Eastbridge — kupiła 70 proc. akcji DTC za 106 mln zł. Badająca sprawę NIK uznała, że MSP sprzedało spółkę poniżej jej rzeczywistej wartości, gdyż w wycenie majątku nie uwzględniono prawa DTC do pierwokupu działki w centrum Warszawy. Pod koniec listopada premier Jerzy Buzek zlecił ponowną wycenę. Rząd uważa, że jeżeli nowy doradca prywatyzacyjny uzna argumenty NIK, umowa sprzedaży DTC powinna być renegocjowana. Jednak przedstawiciele HIC nie widzą podstaw do renegocjacji zawartej zgodnie z prawem umowy.

Pierwszy przetarg na doradcę prywatyzacyjnego w lutym został unieważniony. Następny rozpocznie się prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia. Tymczasem kilka dni temu Janusz Wojciechowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, nazwał wykrycie nieprawidłowości przy prywatyzacji DTC największym sukcesem odniesionym w ubiegłym roku przez NIK.

Reszta do wzięcia

Od kilku miesięcy toczą się również rozmowy w sprawie przejęcia przez HIC pozostających jeszcze w gestii resortu skarbu udziałów w DTC. Przypomnijmy, że w umowie z MSP konsorcjum HIC zobowiązało się do przejęcia 10 proc. udziałów w ciągu czterech miesięcy. Negocjacje wkroczyły w fazę końcową i umowa może być podpisana nawet za kilka dni. Jednak Katarzyna Górecka, rzecznik konsorcjum HIC, stwierdziła, że na razie nie ma jeszcze żadnych konkretnych ustaleń. Takiej samej odpowiedzi udzielili przedstawiciele MSP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DTC podniesie kapitał o 76 mln zł