Duda wrzuca trzeci bieg

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 07-11-2008, 00:00

Mięsna grupa chce skokowo przyspieszyć ekspansję w Polsce i na Ukrainie. Szykuje emisję akcji za ponad 100 mln zł.

Mięsna grupa chce skokowo przyspieszyć ekspansję w Polsce i na Ukrainie. Szykuje emisję akcji za ponad 100 mln zł.

Polski Koncern Mięsny Duda (PKM) pochwalił się wreszcie niezłymi wynikami. Przychody ze sprzedaży w III kw. sięgnęły 382 mln zł, co oznacza 12-procentowy wzrost wobec III kw. 2007 r. i 11-procentowy wobec II kw. 2008 r. Zysk netto grupy wzrósł III kw. do 8,7 mln zł, wobec 5,6 mln w I kw. i 8,1 mln w II. To jednak tylko przedsmak tego, co ma nastąpić w kolejnych miesiącach. Pokrzepiony poprawiającą się kondycją finansową PKM Duda zdecydował się na nową emisję akcji (z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy) i wielką ucieczkę do przodu.

— Z emisji 97,3 mln akcji, o cenie 1,1 zł, chcemy uzyskać 105 mln zł — mówi Rafał Oleszak, wiceprezes PKM Duda.

Firma ma już gotową listę projektów inwestycyjnych, które sfinansuje za te pieniądze. Najwięcej, bo aż 40 mln zł, chce przeznaczyć na rozwój zaplecza surowcowego, czyli budowę i przejęcia ferm trzody. Dzięki temu w 2010 r. udział własnego surowca w PKM Duda sięgnie 30 proc. 30 mln zł, firma chce też zainwestować w rozkręcenie biznesu na Ukrainie. Chodzi o rozwój bazy transportowej, przetwórstwa i hodowli. Poza tym PKM Duda chce przeznaczyć 20 mln zł na zasilenie kapitału obrotowego i 15 mln zł na rozbudowę zakładu rozbioru mięsa w Grąbkowie.

Firma stawia więc wyraźnie na rozwój organiczny. Przejęcia z jej udziałem nie są jednak wykluczone, lecz raczej odroczone.

— Nie rezygnujemy z przejęć zakładów przetwórczych, choć na razie wstrzymaliśmy rozmowy. Wiele firm nie dojrzało jeszcze do konsolidacji, a te, które są na nią otwarte, nie są dla nas atrakcyjne z różnych powodów. Mogę ujawnić, że mamy na oku dwie ciekawe firmy przetwórcze, ale nie będziemy się spieszyć z rozmowami — mówi Maciej Duda, prezes PKM Duda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane