Duet lekarzy jest czysty jak łza

Dawid Tokarz
opublikowano: 24-07-2008, 06:29

Prokuratura wywiesza białą flagę w sprawie Władysława Jamrożego i GrzegorzaWieczerzaka

Nie było afer w Totalizatorze, PZU i PZU Życie. Taka jest konkluzja prokuratury po cichu umarzającej kolejne wątki wielkich śledztw.

Siedem lat temu były porównania z aferami FOZZ i Art-B. Dziś prokuratura w ciszy przełyka kolejne porażki w walce, jaką wydała nieprawidłowościom w PZU, PZU Życie i Totalizatorze Sportowym (TS) za kadencji duetu Grzegorz Wieczerzak — Władysław Jamroży. Udało nam się dotrzeć do świeżej decyzji Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzącej śledztwo w sprawie Totalizatora. Okazuje się, że prokuratorzy ostatecznie wywiesili białą flagę, umarzając wszystkie najważniejsze wątki tego postępowania. Powód? Brak znamion czynu zabronionego. Inaczej: przestępstwa.

Przez lata prokuratura utrzymywała, że byli prezesi hazardowej spółki (co rok wpłaca do budżetu ponad 1 mld zł) mieli narazić ją na ponad 50 mln zł strat. Dziś zdaniem prokuratury są niewinni. Nie tylko szefowie: związany z prawicą Władysław Jamroży i kojarzony z lewicą Sławomir Sykucki, ale też inni byli członkowie zarządów TS: Henryk Miś i Zbigniew Wujec oraz Marek Gil, były prezes spółki Code, znany z robienia dziwnych interesów nie tylko z TS, ale rówież z PŻU Życie Grzegorza Wieczerzaka.

Właśnie zakup obligacji Code w 2000 r. prawie za 50 mln zł był głównym zarzutem przeciw Jamrożemu. Śledczy przekonywali, że transakcja była nieuzasadniona ekonomicznie i źle zabezpieczona na nieruchomościach krakowskiej spółki. Rozpatrujący sprawę sąd zażyczył sobie w 2006 r., by tę tezę potwierdził biegły. Z uzasadnienia do umorzenia śledztwa, do którego dotarliśmy, wynika, że w obu kwestiach wydał on opinię niekorzystną dla Jamrożego. Przeciw niemu świadczyło też to, że z wyłożonych prawie 50 mln zł TS po latach odzyskał ledwie 37,7 mln zł, gdy już w momencie upadłości Code jej dług w stosunku do hazardowego giganta przekraczał (z odsetkami) 80 mln zł.

Więcej w czwartkowym Pulsie Biznesu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Duet lekarzy jest czysty jak łza