Duńczycy przeciwko pogłębianiu integracji w ramach UE

PAP
03-12-2015, 20:39

Duńczycy opowiedzieli się w czwartkowym referendum przeciwko pogłębianiu współpracy z UE w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych - wynika ze wstępnych, niepełnych rezultatów głosowania. Eurosceptycy uzyskali ponad 53 proc. głosów.

Według telewizji TV2 po przeliczeniu 80 proc. głosów oddanych w referendum wyniki wskazują, że na "nie" zagłosowało 53,7 proc. wyborców.

Sondaże exit polls, przeprowadzone dla TV2 i radia DR, wskazywały, że przeciwko pogłębieniu współpracy było odpowiednio 52,8 i 53,3 proc. głosujących, a za - 47,2 i 46,7 proc.

Prognozuje się, że frekwencja nie była wysoka jak na Skandynawię, wyniosła 57,1 proc.

"To nie jest jeszcze ostatnie zwycięstwo" - powiedział podczas wieczoru wyborczego Kristian Thulesen Dahl, przewodniczący nacjonalistycznej Duńskiej Partii Ludowej. W kampanii ugrupowanie to przekonywało do głosowania na "nie", wykorzystując obawy związane z kryzysem migracyjnym w Europie. Wskazywano, że Dania musi utrzymać niezależność od UE w sprawach wewnętrznych. Duńska Partia Ludowa jest drugą siłą w duńskim parlamencie.

Brak zgody na pogłębienie współpracy z UE to porażka premiera mniejszościowego i liberalnego rząd premiera Larsa Lokke Rasmussena. Cios otrzymali także nawołujący do głosowania na "tak" socjaldemokraci.

Referendum rozstrzygało o 22 aktach prawnych, które Dania miała przyjąć lub zmienić, aby pogłębić integrację z UE w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Zwycięstwo eurosceptyków w referendum oznaczać może wyjście Danii z europejskiej agencji policyjnej Europol. W związku z tym nie wiadomo, jak będzie wyglądać współpraca z UE w zwalczaniu cyberprzestępczości, handlu ludźmi oraz pornografii dziecięcej. Duńska Partia Ludowa przekonywała, że Dania w tych kwestiach zachowa międzynarodową współpracę.

Duński premier zapowiedział już wcześniej kolejne referendum, tym razem w sprawie pogłębienia współpracy z UE w kwestii obronności.

Początkowo referendum w sprawie współpracy Danii z UE w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych miało odbyć się w 2016 lub 2017 roku, ale zostało przyspieszone z uwagi na plany plebiscytu w Wielkiej Brytanii na temat przyszłości tego kraju w UE. Według ekspertów zwycięstwo eurosceptyków w referendum w Danii może pomóc zwolennikom wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

W referendum z 1992 roku Duńczycy zdecydowali o wyłączeniu swego kraju spod niektórych postanowień Traktatu z Maastricht, w tym dotyczących obronności, unii walutowej, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz unijnego obywatelstwa. Rezygnację z euro Duńczycy potwierdzili w kolejnym referendum w 2000 roku.

Traktat z Lizbony pozwolił Danii na przyłączanie się do poszczególnych polityk albo inicjatyw, bez uchylania całego wyłączenia (ang. opt-out).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Duńczycy przeciwko pogłębianiu integracji w ramach UE