Duńczycy przejmą EnergoAsekurację

Zieliński Marcin
opublikowano: 1999-02-24 00:00

Duńczycy przejmą EnergoAsekurację

Dzisiejsze walne zgromadzenie akcjonariuszy radomskiego PTU Energo-Asekuracja (EA) zatwierdzi podwyższenie kapitału akcyjnego do 21,43 mln zł. EA planuje powołanie towarzystwa życiowego.

Akcjonariusze EA przyjmą zmiany w statucie spółki. Jedną z najważniejszych będzie objęcie 39 tys. akcji serii E przez największe duńskie towarzystwo ubezpieczeniowe Tryg Baltica. Transakcja da Duńczykom 39-proc. udział w kapitale akcyjnym radomskiego towarzystwa. 14-proc. pakiet znajdzie się w rękach funduszu inwestycyjnego New Europe Insurance Ventures. Po 9,33 proc. udziałów będą mieć XI NFI i Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

— Akcje EA są dla nas krótkoterminową inwestycją portfelową. Sprzedamy je prawdopodobnie w perspektywie 2-3 lat. Bankowość i ubezpieczenia są jedną z pięciu branż, w które inwestujemy — wyjaśnia Violetta Grońska, dyrektor biura z XI NFI.

Tryg Baltica jest uniwersalną firmą ubezpieczeniową i można się spodziewać, że będzie zainteresowana powołaniem w Polsce towarzystwa życiowego.

— W naszej strategii mamy zapis o powołaniu firmy sprzedającej polisy życiowe. Myślę, że Duńczycy będą chcieli uruchomić takie towarzystwo — mówi Dariusz Glin z biura zarządu EA.

MZ