Duon: uwolnienie rynku gazu da obniżki cen

ISBnews
opublikowano: 17-03-2014, 11:12

Uwolnienie rynku gazu w segmencie dla klientów detalicznych doprowadzi do wzrostu cen gazu w pierwszym etapie, natomiast konkurencja pomiędzy niezależnymi spółkami obrotu w długim horyzoncie doprowadzi ceny do poziomów zbliżonych do europejskich, uważa prezes Grupy Duon Mariusz Celiński. W wywiadzie dla BiznesAlert.pl podkreślał, że dzięki podpisanemu przez spółkę niedawno kontraktowi na dostawy LNG z Kaliningradu zwiększy się grono jej klientów.

Według prezesa, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będzie tracić coraz większą liczbę klientów detalicznych, gdyż przy obecnym stopniu koncentracji jest to nieuniknione. Podkreślił jednak, że bez zwolnienia wszystkich spółek obrotu z obowiązku taryfikacji nie sposób mówić o swobodzie kształtowania cen.

"Oczywiście jest jeszcze szereg warunków rynkowych które muszą zaistnieć, aby wygenerować konkurencyjność na rynku detalicznym. Czerpiąc doświadczenia z rynku energii elektrycznej można zauważyć, że dopiero spadek cen na rynku hurtowym wygenerował wystarczająca zachętę marżową dla odbiorców i sprzedawców do rozwoju konkurencji. Na rynku gazu może być podobnie z tym, że impuls powstanie nie z powodu spadku cen na hurcie, ale podwyżce cen dla odbiorców" - powiedział Celiński portalowi BiznesAlert.pl.

Według niego, powinniśmy spodziewać się wzrostu cen gazu w pierwszym etapie, ponieważ nie można oczekiwać, że PGNiG nadal będzie wykazywać stratę na sprzedaży paliwa gazowego.

"Natomiast konkurencja pomiędzy niezależnymi spółkami obrotu w długim horyzoncie doprowadzi ceny do poziomów zbliżonych do europejskich. Z całą pewnością, coraz istotniejszy stanie się poziom obsługi klienta i kompleksowe zaspokajanie ich potrzeb energetycznych" - stwierdził prezes.

Celiński zwrócił też uwagę, że podpisany niedawno przez Duon kontrakt na dostawy LNG z Kaliningradu jest istotny jako nowe źródło dostaw, które pozwoli zabezpieczyć sprzedaż do nowych klientów.

"Najistotniejszą barierą w rozwoju rynku LNG w Polsce, a więc także rozwoju sprzedaży LNG przez Duon są właśnie ograniczenia w dostępie do tego surowca, dlatego powstawanie nowych źródeł LNG jest dla nas korzystne. Ponadto lokalizacja instalacji jest niezwykle atrakcyjna w związku z koncentracją naszych klientów w Polsce północno-wschodniej, co daje dodatkowe możliwości optymalizacji kosztów transportu LNG, które są istotnym składnikiem ceny gazu dla klienta" - tłumaczył prezes.

Podkreślił, że najwięcej skorzystają nasi nowi klienci, którzy będą mogli zacząć odbierać LNG. "LNG jest produktem pożądanym przede wszystkim na terenach pozbawionych infrastruktury przesyłowej gazu, a konkurencyjne relacje cenowe wobec alternatywnych nośników energii oraz różnorodność zastosowań sprawiają, że coraz więcej polskich przedsiębiorców wybiera właśnie to paliwo" - skonkludował.

Grupa Duon podała pod koniec stycznia, że jej spółka zależna Duon Dystrybucja podpisała z Gazprom Export LLC umowę o wartości netto 97 mln zł na dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG w instalacji skraplania gazu ziemnego w Kaliningradzie. Umowa będzie obowiązywać do końca 2019 r.

Grupa Kapitałowa Duon składa się ze spółki Grupa Duon S.A. i jej spółek zależnych . W czerwcu i lipcu 2012 r. zmianie uległy nazwy następujących spółek grupy kapitałowej: CP Energia S.A. – obecnie Grupa Duon S.A., KRI S.A. – obecnie Duon Dystrybucja S.A., KRI Marketing and Trading S.A. – obecnie Duon Marketing and Trading S.A. Grupa zajmuje się dystrybucją i obrotem paliwami gazowymi, produkcją gazu skroplonego (LNG), a także obrotem energią elektryczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane