Duża oferta mieszkań z rynku wtórnego

DI
opublikowano: 18-07-2012, 10:20

Zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym wybór ofert jest ogromny. A to może sprawiać pewne trudności w interpretacji danych.

Zwłaszcza osoby zainteresowana rynkiem wtórnym mogą natknąć się na kilka problemów. Po pierwsze na portalach ogłoszeniowych nierzadko zalegają oferty sprzed roku, a nawet starsze. Po drugie zdarza się, iż ogłoszenia są często wielokrotnie powielane, co również nie sprzyja rzetelnej analizie. Dlatego Emmerson przyjrzał się, z jakimi ofertami zgłosili się w ciągu pierwszej połowy 2012 r. do biur firmy właściciele nieruchomości, którzy zamierzali je sprzedać.

Analizie poddano Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk. Mieszkania podzielono na trzy kategorie: mieszkania w kamienicach, w wielkiej płycie oraz pozostałe mieszkania, powstałe w latach 90. i później.
W każdym z analizowanych miast klienci zdecydowanie najczęściej zgłaszali do sprzedaży mieszkania oddane w ciągu ostatnich 20 lat. Udziały mieszkań mieszczących się w budynkach z wielkiej płyty i w kamienicach były do siebie zbliżone.

Średnia powierzchnia oferowanych mieszkań, z jakimi zgłosili się właściciele nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż, wahała się od 54 mkw. w Poznaniu do 68 mkw. w Warszawie. Najmniejsze metraże dotyczyły mieszkań w wielkiej płycie (średnia 49 – 55 mkw.), a największe mieszkań w budynkach oddanych do użytkowania po 1990 r. (średnio 58-76 mkw.).

Średnia całkowita cena mieszkania wystawionego do sprzedaży w Warszawie wyniosła blisko 640 tys. zł. W Poznaniu analogiczna wartość była już dwa razy mniejsza (320 tys. zł).

Jeśli chodzi o poziom cen w przeliczeniu na mkw. to również w tym wypadku na przeciwległych krańcach znalazły się Warszawa i Poznań.  W stolicy średnia cena wyniosła 9 043 zł/mkw., podczas gdy analogiczna wartość dla mieszkań zgłoszonych w Poznaniu to 5 946 zł/mkw. W Krakowie właściciele oczekiwali przeciętnie 7 678 zł/mkw. Niższe oczekiwanie cenowe mieli klienci firmy we Wrocławiu (6 625 zł/mkw.) oraz w Gdańsku (6 035 zł/mkw.)

Rodzaj budynku, w jakim znajduje się oferowane mieszkanie, mocno wpływał na jego średnią cenę. Generalna tendencja jaka wypływa z powyższego zestawienia jest taka, iż najtaniej oferowane są mieszkania w wielkiej płycie, a najdrożej w budynkach wybudowanych w latach 90 i późniejszych. Różnica między tym segmentami sięga ok. 20 proc. w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. W Krakowie mieszkania w wielkiej płycie zgłoszone do sprzedaży były z kolei o 30% tańsze, a we Wrocławiu różnica wynosiła tylko 7 proc. Wrocław zresztą okazał się jedynym analizowanym rynkiem, na którym średnia cena oczekiwana przez właściciela lokalu mieszczącego się w kamienicy był niższa niż analogiczna wartość w wielkiej płycie. We Wrocławiu równocześnie rozpiętość między średnimi cenami w analizowanych segmentach rynku mieszkań okazała się najmniejsza. Odstępstwem od generalnej tendencji okazała się również średnia cena mieszkań w warszawskich kamienicach, która była wyraźnie wyższa niż analogiczna wartość dla mieszkań oddanych po 1990 r. Sytuacja tak wynika z faktu, iż znaczącą część zgłoszonych ofert sprzedaży w analizowanym okresie stanowiły luksusowe apartamenty w Śródmieściu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Duża oferta mieszkań z rynku wtórnego