Duże roszady na Pażurze

Zbigniew Bętlewski
03-01-2002, 00:00

Podczas środowej sesji do wyróżniających się walorów należał Pażur. To, że na spółce coś się dzieje, można było zauważyć już w poniedziałek, kiedy właściciela zmieniło 8,5 proc. akcji. Miało to miejsce przy dość dużych wahaniach kursu — w trakcie sesji tracił on na wartości prawie 25 proc., jednak na zamknięciu większość tych strat została odrobiona. Natomiast wczoraj Pażur zanotował 15,3-proc. wzrost kursu. Obroty były wyraźnie niższe w porównaniu z sesją poprzednią, ale ich poziom (117 tys. akcji) i tak był znacznie wyższy od przeciętnie osiąganych.

Firma, która zajmuje się hurtowym handlem papierosami, ma duże problemy finansowe. W pierwszych trzech kwartałach 2001 roku drastycznie spadły przychody spółki, zanotowała ona także bardzo dużą stratę netto (-23,6 mln zł). W związku z tymi stratami na 11 stycznia zostało zwołane NWZA spółki, które ma zadecydować o jej dalszym istnieniu. Nie należy oczekiwać decyzji o zaprzestaniu działalności, jednak głosowane będą także inne ważne sprawy, takie jak ponowna decyzja o emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru, wyrażenie zgody na nabycie przez spółkę nieruchomości w Warszawie i Krakowie, podjęta ma być także uchwała odnośnie zmian w składzie rady nadzorczej. Z innych ciekawych informacji warto odnotować sprzedaż 360 tys. akcji imiennych uprzywilejowanych Pażura przez jednego ze znaczących akcjonariuszy spółki.

Być może ostatnie zachowanie spółki ma jakiś związek z wymienionymi wydarzeniami. Warto jednak zauważyć, że poprzednia wyraźna zwyżka obrotów na Pażurze miała miejsce w październiku 2001 r., kiedy w ciągu kilku sesji kurs spółki się podwoił. Co ciekawe, zwyżka ta rozpoczęła się z poziomu cenowego zbliżonego do obecnego. Trudno wyrokować, jakie są szanse na powtórkę tej sytuacji, jednak wydaje się, że w najbliższym czasie warto obserwować zachowanie Pażura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Bętlewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duże roszady na Pażurze