Duże spółki na GPW nie utrzymały wzrostów

  • PAP
opublikowano: 04-02-2021, 18:52

Indeks największych spółek notowanych na GPW nie utrzymał wzrostów z pierwszej części czwartkowych notowań, a spadkom w WIG20 przewodziły banki. Analitycy zwracają uwagę na niemal 20 proc. spadek kursu XTB, które w ich ocenie rozczarowało inwestorów szacunkami wyników za IV kw.

fot. Puls Biznesu
fot. Puls Biznesu

"Czwartkowa sesja na GPW nie przyniosła rozstrzygnięcia odnośnie do kierunku, w jakim indeksy będą w najbliższym czasie podążać, choć wysłała kolejne niepokojące sygnały. Optymistyczny początek sesji szybko został schłodzony i po podwójnym przetestowaniu poziomu 1.960 pkt. indeks WIG20 zakończył sesję testując lokalne wsparcie na 1.930 pkt. i tracąc 0,7 proc." - powiedział PAP Biznes analityk DM Banku BPS, Artur Wizner.

"Takie zachowanie głównego indeksu, przy wzrostowym tygodniu innych indeksów europejskich i amerykańskich pokazuje, że bez dobrych danych z gospodarki nawet opór na poziomie 2.000 pkt. będzie dla WIG20 trudny do pokonania. Przykładem reakcji rynku na dobre dane jest CCC, które kolejny dzień zwyżkuje po optymistycznym komunikacie o powrocie klientów do sklepów w galeriach handlowych" - wskazał.

Rosnąc czwartą sesję z rzędu, w czwartek CCC przodowało w WIG20 - tym razem zwyżkując o 3,3 proc. do 90,94 zł.

"Najciekawszą reakcję rynku można było jednak obserwować na walorach XTB. Kurs spadł o około 18 proc., przy trzecich na rynku obrotach. Spółka pokazała szacunki wyników, które w ujęciu rocznym można uznać za dobre, jednak inwestorów rozczarował wynik czwartego kwartału" - ocenił Wizner.

Notowania XTB zakończyły dzień spadkiem o 18 proc. do 16,95 zł, przy obrotach na poziomie 88 mln zł. Spółka podała we wstępnych szacunkach, że jej zysk netto wzrósł w 2020 roku do 402,4 mln zł z 57,7 mln zł. W IV kw. zysk netto zwiększył się do 40,5 mln zł z 37 mln zł przed rokiem.

Do godz. 14 WIG20 pozostawał nad kreską, w drugiej części notowań przeważyły jednak spadki, które przybrały na sile pod koniec dnia. Na zamknięciu czwartkowej sesji stracił 0,7 proc. i wyniósł 1.927,02 pkt., WIG zniżkował o 0,48 proc. do 56.669,86 pkt., mWIG40 pozostał bez większych zmian na 4.127,05 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,05 proc. do 16.919,83 pkt.

Obroty na GPW wyniosły nieco ponad 1 mld zł, z czego ok. 712 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach CD Projektu (118 mln zł) oraz PKO BP (101 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX zyskiwał ok. 0,9 proc., a S&P; 500 zwyżkował o 0,7 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W ujęciu sektorowym na warszawskim parkiecie rosło 8 z 15 indeksów. W czołówce znalazły się branża informatyczna i media, rosnąc po nieco ponad 1 proc. Traciła przede wszystkim chemia - w dół o 2,5 proc.

Wizner zwrócił uwagę na sektor bankowy, który w jego ocenie pokazał szczególną słabość, tracąc 1,7 proc.

To właśnie banki przewodziły spadkom w WIG20. Najmocniej w indeksie tracił Santander - w dół o 3,5 proc., który dzień wcześniej rósł najmocniej, o 2 proc., po szacunkach wyników. Dalej, ze spadkiem o 2,5 proc. było PKO BP, a także Alior - o 2 proc.

Allegro również zniżkowało o 2 proc., na koniec dnia kurs wyniósł 69,7 zł. W ocenie Wiznera, notowania zmierzają w kierunku przetestowania wsparcia na poziomie 65 zł.

PKN Orlen, który przez większą część dnia rósł o około 1,5 proc. po publikacji wyników, na koniec dnia dołączył do grona zniżkujących spółek. Stracił 0,8 proc. do 58,48 zł.

Orlen podał, że oczyszczona EBITDA LIFO grupy (bez NRV) w czwartym kwartale 2020 roku wyniosła 2,076 mld zł, a łącznie z dodatnim wpływem przeceny zapasów sięgnęła 2,434 mld zł. Konsensus PAP Biznes zakładał, że oczyszczona EBITDA LIFO wyniesie 1,631 mld zł. PKN Orlen planuje, że nakłady inwestycyjne grupy wyniosą w tym roku 9,5 mld zł.

W indeksie poza CCC, zwyżkowały jeszcze 4 spółki, w tym najmocniej Dino - o blisko 2 proc. i Orange - o 1,4 proc.

Wśród małych i średnich spółek wzrostami wyróżniły się LiveChat Software - w górę o 6,3 proc. do 118,8 zł, a także Games Operators - o 8 proc. do 31,3 zł.

Po około 5 proc. zniżkowały Arctic Paper i BoomBit, który szacuje, że przychody z gier wyniosły w styczniu 11,11 mln zł, co oznacza spadek mdm o 10 proc.

Najmocniej na GPW zniżkował Serinus Energy - kurs poszedł w dół o 28 proc., przy szóstych obrotach na rynku (46 mln zł). Wyhamowanie wzrostów było już widoczne we środę, kiedy w ciągu dnia zwyżkował nawet o 30 proc. jednak notowania zakończył tylko 3 proc. nad kreską. Po czwartkowej sesji kurs Serinusa nadal jest niemal 5-krotnie wyższy niż na koniec 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane