Duże umocnienie jena po prawdopodobnej interwencji

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2024-04-29 14:55

Jen umacnia się wyraźnie w poniedziałek po południu prawdopodobnie po interwencji Japonii na rynku walutowym. Wcześniej słabł przekraczając po raz pierwszy od 34 lat 160 JPY za dolara, informuje Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Jen umacnia się obecnie o 1,2 proc. do 156,48 za dolara. Wcześniej umacniał się nawet do 154,40 za dolara. Maklerzy, z którymi kontaktował się Reuters, mówią o dużych zakupach jena przez japońskie banki po raz pierwszy od 18 miesięcy.

- To wygląda jak interwencja, ale mniej niż podczas dwóch poprzednich takich epizodów w 2022 roku, bo aktywność rynku jest dziś bardzo niska, szczególnie w Japonii – powiedział James Malcolm, szef strategii walutowej w UBS.

Jego zdaniem, prawdopodobna jest kontynuacja interwencji. Przypomniał, że w ostatnich dekadach władze Japonii zwykle zwiększały skalę interwencji z czasem i zmieniały pory dnia jej przeprowadzania.

Reuters zwraca uwagę, że ewentualna interwencja nastąpiła przed publikacją danych o inflacji w eurolandzie we wtorek i posiedzeniem Fed w środę. Oba wydarzenia mogą zwiększyć zmienność na rynkach walutowych.