Duzi inwestorzy kupią akcje Yawalu

ZK
17-10-2007, 00:00

Ukraińskie ramię Yawalu w końcu jest na zerze. Od czwartego kwartału powinno wyjść na plusy.

Ukraińskie ramię Yawalu w końcu jest na zerze. Od czwartego kwartału powinno wyjść na plusy.

Mniej więcej po półtora roku od rozpoczęcia działalności ukraińskie ramię Yawalu, producenta profili aluminiowych, przestało przynosić straty.

— Wygląda na to, że trzeci kwartał wypadł na zero. A w trakcie trzech ostatnich miesięcy roku na Ukrainie spodziewamy się już zysków — twierdzi Piotr Knapiński, prezes firmy.

Trochę długo to trwało.

— To prawda. Ale Ukraina to dziwny i trudny rynek — przyznaje prezes.

W tej sytuacji Piotr Knapiński zapewnia, że tegoroczne prognozy zostaną wykonane, choć były ustalone na dosyć ambitnym poziomie. Zakładają na ten rok 93,6 mln zł przychodów i 10 mln zł zysku netto. To jeśli chodzi o podstawową działalność, bo ostateczny wynik będzie znacznie wyższy. Dzięki sprzedaży akcji Pagedu Yawal już po półroczu wykazuje 18 mln zł zysku netto.

Yawal jest w trakcie przeprowadzania oferty publicznej. Chce uzyskać 72 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone na przejęcie podmiotu o rocznych obrotach rzędu 100 mln zł — to nawet więcej niż wykazywała grupa Yawalu w ostatnich latach. Tyle że negocjacje się przeciągają. Prezes daje więc potencjalnym partnerom czas na dopięcie transakcji do końca pierwszego półrocza 2008 r. Do tego czasu pieniądze z emisji, które powinny wpłynąć na przełomie listopada i grudnia, mają czekać na bezpiecznej lokacie. A jeśli z akwizycji nic nie wyjdzie, Yawal chce rozbudować zakłady na własnych terenach.To jednak znacznie wydłuża proces inwestycyjny.

Zdaniem prezesa, wszyscy główni akcjonariusze spółki, czyli prywatny inwestor Edmund Mzyk oraz trzy fundusze inwestycyjne, deklarują, że skorzystają ze swoich praw poboru i obejmą przeznaczone dla nich akcje. Dlatego dla prezesa zaskoczeniem jest zachodwanie się kursu giełdowego praw poboru. Ten najpierw spadł w poniedziałek o ponad 46 proc. w relacji do ceny odniesienia, a wczoraj zniżkował w trakcie sesji nawet o ponad 20 proc. To sugeruje intensywną wyprzedaż przez któregoś z akcjonariuszy.

— Nie wiem, jak to tłumaczyć — przyznaje prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Duzi inwestorzy kupią akcje Yawalu