Duzi rekordowo drodzy, mali rekordowo tani

Mimo utrzymujących się przez większą część poniedziałkowego handlu słabych nastrojów, na zamknięciu główne indeksy warszawskiej giełdy zdołały wyjść na kolejne 16 – miesięczne maksima. Nie wszystkie.

W ślad za 0,6 proc. zwyżką WIG20 podążyły papiery PGNiG (+2,7 proc.), docierając do granicy 5 zł. Rekomendację dla spółki z "trzymaj" do "kupuj" podwyższyli analitycy UniCredit. Nowa wycena to 5,42 zł, wciąż o 8 proc. więcej niż płacono na poniedziałkowym zamknięciu. Kolejny historyczny rekord ustanowiły akcje PZU. Przeważanie akcji ubezpieczyciela zaleca bank JP Morgan. Jeden papier jest jego zdaniem wart 430 zł. Spośród głównych światowych parkietów najlepsze nastroje obserwować można było w Tokio (+0,9 proc.). To efekt wyborczego zwycięstwa opowiadającej się za nadzwyczajnym łagodzeniem polityki pieniężnej Partii Liberalno-Demokratycznej.

W kraju siła blue chipów nie udzieliła się jednak segmentowi najmniejszych spółek. O ile spadki mWIG40 i sWIG80 nie przekraczały 0,2 proc., to głębsza wyprzedaż dotknęła emitentów notowanych na rynku NewConnect. Indeks NCI spadł o 0,7 proc., a indeks cenowy GPW, na który największy wpływ mają najmniejsze spółki, zarówno z dużej, jak i z małej giełdy, znalazł się na zamknięciu najniżej od blisko siedmiu lat.

O 9 proc. spadły notowania Green Eco Technology. 5,01 proc. akcji emitenta sprzedał poza rynkiem regulowanym szejk Nasser bin Abdulrahman Al-Thani. 4,5 proc. zyskał jednak kurs domu aukcyjnego Abbey House. Pomogła w tym zapowiedź kupna znacznego pakietu akcji przez inwestora Wiesława Likusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Duzi rekordowo drodzy, mali rekordowo tani