Duzi z GPW pozostaną słabi

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 20-03-2015, 00:00

TRZY PYTANIA DO... DRA TOMASZA BURSY, WICEPREZESA OPTI TFI

Czy zwyżki na Wall Street będą kontynuowane?

Po słabszym początku roku rynek akcji w USA powinien zachować się relatywnie lepiej na tle innych giełd w perspektywie najbliższych kilku miesięcy. Inwestorzy zdążyli się zaprzyjaźnić z silnym dolarem, którego efekt zaczęto uwzględniać w prognozach dla spółek. Sporo kapitału przepłynęło w ostatnich miesiącach do Europy, jednak skala zwyżek cen akcji na Starym Kontynencie była na tyle znacząca, że może to skłonić część graczy do powrotu do USA, gdzie już nie jest bardzo drogo [wskaźnik cena/zysk dla prognoz na 2015 r. dla indeksu DAX to 15,2, a dla Stoxx50 16,3. W USA ten wskaźnik wynosi 17,5, a historyczna średnia dla tego rynku to 16-17
— red.]. Decyzja Fedu odłożyła podwyżki stóp o kilka miesięcy, a ich potencjalna oczekiwana skala jest wyraźnie niższa, niż do tej pory sądzono. Ponadto analiza zmian stóp przez Fed sugeruje, że początek wzrostu stóp procentowych w USA wcale nie oznacza spadków na rynkach w perspektywie kolejnego roku.

Czy dolar pozostanie silny i jak na tym tle zachowa się polska waluta?

Dolar powinien pozostać mocny nawet pomimo gołębiego nastawienia Fedu. Umocnienie „zielonego” wynika głównie z chęci powszechnego osłabiania walut w Europie, zarówno w strefie euro, ale również w Skandynawii czy w Wielkiej Brytanii. Inwestorzy na świecie nie mają dziś alternatywy walutowej dla dolara. Paradoksalnie, pomimo decyzji Rezerwy Federalnej, USA są dziś wciąż najbliżej pierwszej podwyżki stóp procentowych, co powinno wspierać amerykańską walutę. Ponadto niepewna sytuacja polityczna w Europie i na Bliskim Wschodzie skłania do posiadania dolarów. Raczej pewne wydaje się testowanie relacji 1 EUR za USD w krótkim terminie, docelowo całkiem prawdopodobny jest scenariusz, w którym kurs EUR/USD znajdzie
się na poziomie 0,85-0,9.Złoty, podobnie jak inne waluty rynków wschodzących, będzie się osłabiać do dolara. Obecna sytuacja walutowa stanowi pewne zagrożenie dla prognoz wzrostu gospodarczego w Polsce na poziomie powyżej 3,2-3,3 proc. PKB w 2015 r.

W którą stronę podążą rynki wschodzące, w tym Polska?

Oczekuję słabszego zachowania polskiej giełdy, szczególnie w segmencie spółek dużych, które są relatywnie drogie i raczej nie skorzystają na napływie kapitału do strefy euro, ze względu na brak ciekawych spółek i sektorów, jak również generalnie słabą płynność rynku. Segment firm średnich będzie uzależniony od napływu pieniędzy do rodzimych TFI, a decyzje polskich klientów detalicznych nie są związane z działaniami Fedu, ale raczej z działaniami sprzedawców w bankach. Rynki wschodzące mogą się zachowywać słabiej w najbliższych miesiącach. Silny dolar powoduje zwiększenie zadłużenia spółek z tych rynków i ryzyko dla sektora bankowego. Część gospodarek odczuwa problem niskich cen surowców eksportowych, a potencjalny wzrost stóp procentowych w USA może spowodować odpływ kapitału i wyraźnie spadki, głównie na rynku obligacji.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane