Duży bon wesprze innowacje

Przedsiębiorcy mogą dostać granty na zakup usług, których efektem mają być projekty nowych produktów lub technologii.

Ruszyło nowe finansowe rozdanie z programu „Wsparcie w ramach dużego bonu”. To kolejny instrument, który ma na celu zwiększenie współpracy między środowiskami biznesu i nauki. W jaki sposób? Przedsiębiorcy mogą dostać dotacje, które należy przeznaczyć na zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego, technologii produkcji lub na znaczącym ulepszeniu dotychczasowych rozwiązań. Wykonania tego etapu powinni podjąć się przedstawiciele świata nauki. Nabór wystartował we wtorek, a do wzięcia są łącznie ponad 3 mln zł. O te pieniądze mogą ubiegać się mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną na terenie Polski. Każdy z nich może dostać wsparcie w wysokości do 50 tys. zł. Dofinansowanie nie może być jednak wyższe niż 80 proc. całkowitych wydatków kwalifikowanych związanych z projektem. Konkurs organizuje i pieniądze podzieli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W pakiecie swoich usług ma ona już instrument pod nazwą „Bon na innowacje”, w którym dofinansowanie wynosi maksymalnie 15 tys. zł. Tu pomoc jest większa, dlatego w nazwie jest mowa o „Wsparciu w ramach dużego bonu”. Usługa, którą kupią firmy, może obejmować także opracowanieoceny potencjału i otoczenia działania oraz planu rozwoju przedsiębiorstwa na podstawie nowych lub znacząco ulepszonych wyrobów lub technologii produkcji. W grę wchodzi też stworzenie prognozy rynku nowego wyrobu lub projektu wzorniczego albo strategii wprowadzenia go do obrotu. Wykonawcą usługi może być wyłącznie jednostka naukowa lub firma, która ma status centrum badawczo-rozwojowego i prowadzi badania lub prace rozwojowe. Co istotne, przedsiębiorca, który otrzymał już wsparcie w ramach programu, nie może ubiegać się o nie ponownie. W ubiegłorocznym naborze złożonych zostało 141 wniosków. Ich łączna wartość ponadtrzykrotnie przekraczała budżet dostępny w konkursie. Ostatecznie dotacje zostały przyznane 44 przedsiębiorcom.

WAŻNA DATA 20.03

Tego dnia o godz. 16.30 mija termin składania wniosków w naborze. PARP może jednak zamknąć konkurs wcześniej — w przypadku gdy łączna kwota dofinansowania w ramach złożonych wniosków przekroczy 120 proc. budżetu. O skróceniu terminu agencja poinformuje z trzydniowym wyprzedzeniem.

WIĘCEJ INFORMACJI:

www.parp.gov.pl/index/ more/38370

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Duży bon wesprze innowacje