Duży bon wspomoże mariaż firm z nauką

opublikowano: 28-05-2013, 00:00

Startuje nowy program, w którym firmy dostaną pieniądze na opracowanie przez naukowców nowych lub ulepszonych produktów.

To nowy instrument, którego celem jest poszerzenie współpracy między światami biznesu i nauki. Nabór do pilotażowej edycji programu „Wsparcie w ramach dużego bonu” już wystartował. O wsparcie mogą się ubiegać mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną, a każdy z nich ma szanse otrzymać 50 tys. zł. Dotacja nie może być jednak wyższa niż 80 proc. całkowitych wydatków kwalifikowanych związanych z projektem. Wsparcie będzie przyznawane w formie refundacji.

— Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego lub nowej technologii. W grę wchodzi także znaczące ulepszeniu wyrobu lub technologii produkcji — mówi Miłosz Marczuk, rzecznik Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Dlaczego w nazwie jest mowa o „dużym bonie”? Bo organizująca konkursowe zmagania PARP ma już w ofercie „Bon na innowacje”, w którym wsparcie jest mniejsze i wynosi maksymalnie 15 tys. zł na jeden projekt.

Nowy instrument ma być jego uzupełnieniem. Wykonawcą usługi może być jednostka naukowa prowadzącaw sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe. Chodzi o jednostki działające na uczelniach, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe, Polską Akademię Umiejętności oraz jednostki Polskiej Akademii Nauk.

Usługę może też zrealizować firma, która ma status centrum badawczo-rozwojowego i prowadzi prace z tego obszaru. Cały proces opracowywania nowego rozwiązania musi być udokumentowany. Budżet dla przedsiębiorców na ten rok to 2 mln zł. W pilotażowej edycji można będzie realizować projekty najpóźniej do 31 października (liczy się data wpływu dokumentów rozliczeniowych do PARP).

28.06

Tego dnia o godz. 16.30 mija termin składania wniosków w naborze. PARP może jednak zamknąć nabór wcześniej — w przypadku gdy łączna kwota dofinansowania w ramach złożonych wniosków przekroczy 130 proc. wyznaczonego budżetu. O skróceniu terminu agencja poinformuje z trzydniowym wyprzedzeniem.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.parp.gov.pl/index/ more/33181 Telefoniczny dyżur eksperta programu „Wsparcie w ramach dużego bonu” — każdy piątek w godz. 10-12 pod nr tel.: +22 432-89-37.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu