Dwa lata czekania na biuro

opublikowano: 13-02-2020, 22:00

W Warszawie brakuje dużych powierzchni na wynajem. Firmy podpisują umowy nawet z dwuletnim wyprzedzeniem.

Transakcje najmu w 2019 r. w Warszawie ustanowiły nowy rekord — firmy wynajęły blisko 880 tys. m kw. powierzchni biurowej. Według ekspertów firmy

Cresa Polska to o około 7 proc. więcej niż średnia roczna z lat 2015-19.

— Podaż powierzchni biurowej utrzymuje się na wysokim poziomie, ale duży popyt na nowe biura sprawia, że najemcy podpisują umowy w obiektach zaplanowanych do oddania do użytku już nie tylko w 2020 r., lecz również w 2021 r. — mówi Artur Sutor, partner i dyrektor działu biurowego w firmie Cresa Polska.

Na 2021 r. już zaplanowała przeprowadzkę Warta, która na powierzchni 17,6 tys. m kw. w Warsaw Unit skonsoliduje trzy warszawskie oddziały. PZU ogłosiło przeniesie kilku tysięcy pracowników do nowej tymczasowej siedziby w kompleksie Generation Park w 2022 r.

— Popyt dotyczy szczególnie najemców, którzy dążą do konsolidacji swoich biur czy też dynamicznie się rozwijają. Dlatego obserwujemy znaczną aktywność firm, którym umowy kończą się w 2021 czy nawet 2022 r. Wolą wcześniej zarezerwować powierzchnię, często w biurowcach będących jeszcze w trakcie budowy, aby mieć możliwość wyboru dużych metraży na dobrych warunkach komercyjnych — tłumaczy Martyna Balcer, starszy doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych firmy Cresa Polska.

Obecnie w Warszawie czynsze wynoszą od 12,5-14,5 EUR za m kw. miesięcznie na Służewcu i przy Alejach Jerozolimskich, 16,5-19,5 EUR na Nowej Woli aż do 17-23 EUR w Centralnym Obszarze Biznesu (ścisłe centrum stolicy). Wskaźnik pustostanów na koniec IV kw. 2019 r. wyniósł 7,7 proc., czyli był aż o 1 pkt proc. niższy niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane