Dwa scenariusze dla kopalni JSW

Niemcy będą kopać węgiel w Orzeszu, pod warunkiem że giełdowa spółka wynajmie im infrastrukturę. A JSW nie ma tego w planach.

Oto pomysł na kopalnię Krupiński z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej — niemiecki Silesian Coal chce wynająć od niej infrastrukturę. Problem w tym, że JSW chce cały zakład po prostu sprzedać. Niemcy kupować nie chcą, a JSW nie chce wynajmować. Dogadają się? Kopalni Krupiński wiedzie się słabo, podobnie jak całej grupie JSW, która cierpi na spadku globalnych cen surowca. Na dodatek kopalnia nie pasuje do strategii giełdowej grupy, która specjalizuje się w wydobyciu węgla koksowego i na tym zbudowała plan naprawczy. Krupiński, ze złożami węgla energetycznego, ma zostać wystawiony na sprzedaż.

— Krupiński nie mieści się w naszej strategii i nie będziemy w niego inwestować. Zachęcamy natomiast do jego zakupu — mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. Takie podejście nie pasuje Silesian Coal, czyli niemieckiemu inwestorowi z grupy HMS Bergbau, który jest zainteresowany nie Krupińskim, ale jego infrastrukturą.

— Już trzy lata temu deklarowaliśmy, że doinwestujemy kopalnię nawet kwotą 100 mln EUR i jeszcze zapłacimy za wynajem infrastruktury. Teraz, co mnie w zasadzie nie dziwi, priorytetem JSW jest sprzedaż Krupińskiego. Mój inwestor uważa tymczasem, że kupowanie kopalni jest dziś ryzykowne. Poczekamy — tłumaczy Jerzy Markowski, prezes Silesian Coal i były wiceminister gospodarki. Problem w tym, że bez tej infrastruktury projekt Silesian Coal nie ruszy. Inwestor chce uruchomić wydobycie węgla w Orzeszu (złoże sąsiednie do Krupińskiego), a wydobycie miałoby się rozpocząć w ciągu trzech lat od uzyskania koncesji. Jest jednak założenie: „że dostępna dla projektu będzie część infrastruktury KWK Krupiński” — tak głosi komunikat. O zainteresowaniu wynajmem infrastruktury Krupińskiego Silesian Coal poinformował wczoraj. Przedstawicieli JSW to rozbawiło.

— Ten inwestor wie, że bez inwestycji kopalnia podziała maksymalnie dwa lata. Jeśli jego projekt ruszy w ciągu trzech lat, Krupiński po prostu nie dotrwa — zauważa rzeczniczka JSW. Chyba że ktoś go kupi. Trudno stwierdzić, czy będą chętni. Jerzy Markowski podkreśla, że to nowoczesna kopalnia. Tli się w nim nadzieja na namówienie inwestorów na zakup. — Ujmijmy to tak: nie odrzucamy filozofii zakupu tej kopalni — podkreśla Jerzy Markowski. © Ⓟ

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane