Dwie dekady przeszłości, dwie dekady przyszłości

Jacek Zalewski
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Rozwój państwa powinien być

sferą wyłączoną z bieżącej polityki.

Niestety, jakże często dokumenty

zawierające dalekosiężne plany

kończą żywot z odejściem ich autorów

Rok 2009 stoi pod znakiem 70. rocznicy wybuchu wojny oraz 20. rocznicy przemian ustrojowych w naszej części Europy. W tym drugim wątku obchody zarówno w Polsce, jak i za granicą koncentrowały się na kwestiach politycznych. Dlatego dobrym pomysłem Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) jest przypomnienie wątku dla życia zwyczajnego obywatela bodaj najważniejszego — transformacji gospodarczej ku wolnemu rynkowi.

Wektorami 20-lecia uhonorowane zostały marki — zarówno osoby, jak i instytucje — firmujące polskie przemiany. Werdykt kapituły KPP wzniósł się ponad chwilowe trendy i zawirowania. Notabene w liczbie u góry na str. 3 przypomnieliśmy, ilu w tym minionym dwudziestoleciu mieliśmy premierów. Na jednego średnio przypadało półtora roku, a co ekipa, to zmiana koncepcji, czyszczenie kadr w spółkach skarbu państwa etc.

Zadanie przyznania Wektora 20-lecia w kategorii "Sukces biznesowy" kapituła KPP powierzyła czytelnikom "Pulsu Biznesu" oraz internautom z naszego portalu pb.pl. Redakcja wytypowała dwadzieścia osób, które dowiodły, że Polak potrafi. Nawet zrobić amerykańską karierę od zera do milionera, dbając nie tylko o wyniki, ale także wykazując społeczną odpowiedzialność biznesu. Zwracaliśmy uwagę, z jakich pozycji kandydaci startowali, jaką pracę musieli wykonać i jakich cech charakteru użyć. Potem wyboru dokonywali już czytelnicy — głosy oddało blisko 16 tys. osób. Po etapie eliminacyjnym wyłoniona została finałowa piątka: Sylwester Cacek, założyciele Grupy Atlas, Jerzy Wiśniewski, Leszek Czarnecki i Michał Sołowow. Zwycięzca okrasza okładkę tego numeru "PB".

Wartością dodaną jubileuszu Konfederacji Pracodawców Polskich stało się wyjście ku przyszłości, do "Polski 2030". Czyli nie tylko oglądamy się na dwie dekady minione, ale kreatywnie współtworzymy dwie nadchodzące. Wspólnie powinniśmy sobie życzyć, by statuetka Wektora stopniowo ewoluowała i w roku 2030 — jeśli szczęśliwie do tego czasu dotrwa — nie musiała się tak zmagać z przeciwnymi wichrami…

Dialog SpoŁeczny

Jacek KuroŃ

Za stworzenie podstaw dialogu społecznego w Polsce, budowanie atmosfery szacunku i prawdziwego partnerstwa, za przekraczanie trudnych granic, historycznych podziałów, łagodzenie konfliktów oraz mozolne budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

DziaŁalnoŚĆ spoŁeczna

Ryszard Krauze

Za łączenie sukcesów gospodarczych z pracą na rzecz dobra publicznego, twórczy mecenat nad ojczystą kulturą, troskę o losy dziedzictwa narodowego oraz wspieranie polskiego sportu i sportowców. Za działalność charytatywną niosącą radość i uśmiech niepełnosprawnym dzieciom.

Instytucje

Gospodarcze

GieŁda PapierÓw WartoŚciowych

Za znaczący udział w przemianach ekonomicznych, jakie zaszły w naszym państwie, pozycję lidera rynków kapitałowych Europy Środkowej i rozbudzenie inwestycyjnych talentów u setek tysięcy "zwykłych" Polaków, którzy znaleźli swoje miejsce na giełdowym parkiecie.

Media

"Gazeta Wyborcza"

Za propagowanie klarownej wizji polskiej gospodarki rynkowej, troskę o rozwój przedsiębiorczości i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, za kształtowanie postaw i umysłów Polaków w duchu tolerancji oraz odpowiedzialności za siebie i państwo.

PrzedsiĘbiorca

20-lecia

Jan Kulczyk

Za inicjowanie przedsięwzięć, które wyznaczały kierunek i tempo polskich przemian gospodarczych, oraz stworzenie jednej z największych prywatnych grup kapitałowych w Polsce, realizującej z rozmachem śmiałe inwestycje, restrukturyzacje i nowatorskie projekty infrastrukturalne.

Tadeusz Mazowiecki

Za osobisty wkład w wielkie dzieło transformacji ustrojowej, rozwój gospodarki rynkowej, mądrość i polityczną odpowiedzialność godne męża stanu historycznego przełomu. Za budowanie prestiżu naszego państwa na arenie międzynarodowej i drogę życiową, którą wyznaczyła długoletnia służba Polsce i Polakom.

Leszek Czarnecki

Za zbudowanie leasingowego lidera na pionierskim rynku w Polsce, stworzenie z małej giełdowej spółki dużego holdingu finansowego oraz utworzenie największej prywatnej fundacji w kraju. Za pasję, odwagę i podejmowanie ryzyka, które doprowadziły go na szczyty biznesu.

Czytaj też na str. 12-13

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy