Dworczyk: w Polsce jest od 1,5 do 1,8 mln uchodźców z Ukrainy

  • PAP
opublikowano: 03-05-2022, 14:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W Polsce przebywa od 1,5 do 1,8 mln uchodźców z Ukrainy - powiedział we wtorek w Polski Radiu 24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, jest przekonany, że powstanie unijny fundusz wsparcia dla krajów, które przyjęły uchodźców z Ukrainy.

Jacek Szydlowski / Forum

"Przyjmujemy, że w Polsce jest miedzy 1,5 a 1,8 mln uchodźców z Ukrainy" - powiedział Dworczyk. Jak dodał, ustawowo otrzymali oni prawa zbliżone do praw obywateli polskich jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, dostęp do usług i rynku pracy. Te rozwiązania ustawowe pozwoliły szybko zlikwidować ograniczenia, które zwykle dotyczą obcokrajowców spoza UE - wyjaśnił Dworczyk.

Podkreślił jednocześnie, że większość przebywających w Polsce uchodźców chce jak najszybciej wrócić na Ukrainę, kiedy tylko sytuacja na to pozwoli.

Szef kancelarii premiera wyraził też przekonanie, że w końcu powstanie unijny fundusz wsparcia dla krajów, które przyjęły uchodźców w Ukrainy. "Młyny Unii Europejskiej mielą powoli, biurokracja unijna pracuje powoli, ale jesteśmy przekonani, że taki fundusz powstanie" - powiedział.

Dworczyk przypomniał, że Turcja, zmagając się z kryzysem migracyjnym otrzymała wielomiliardową pomoc z UE, więc tym bardziej powinna ją otrzymać Polska, jako członek UE, ale i inne kraje, które przyjęły Ukraińców uciekających przed wojną.

Podkreślił, że równolegle rząd przygotowuje inne działania, m.in. 5 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja donorów, na której - jak mówił - "różne kraje, także spoza UE będą deklarowały wysokość wsparcia na rzeczy Ukrainy i uchodźców".

W poniedziałek Straż Graniczna podała, że od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,097 mln osób.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane